Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu każdego szpitala. Koszty pokryje NFZ

04.04.2020 18:15
Testy na koronawirusa
fot. Shutterstock

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 – poinformował w wydanym komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia. To właśnie NFZ pokryje wszelkie koszty z tym związane.

Taką możliwość wprowadza podpisana dziś nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Więcej testów na koronawirusa w Polsce

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że NFZ rozlicza wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą.

Dzięki wprowadzonym w sobotę zmianom testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

– To fundamentalna zmiana – podkreśla prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski. – Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju – dodaje.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 72 901 próbek - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów - podał resort.

Źródło: PAP