NFZ rozpoczyna ogłaszanie placówek z tzw. sieci szpitali

Monika Piorun
27.06.2017 17:35
NFZ rozpoczyna ogłaszanie placówek z tzw. sieci szpitali
fot. pixaby.com/East News

NFZ rozpoczął publikację wykazów placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. W Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszono już listę dolnośląskich placówek, które znajdą się w sieci. Wykazy będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r.

Wykazy szpitali sieciowych są ogłaszane oddzielnie przez każdy z oddziałów NFZ. Przed publikacją list p.o. rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk zapewniała, że:

W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Jako pierwszą opublikowano listę placówek z województwa dolnośląskiego. W wykazie tym znalazły się:

  • Dolnośląskie Centrum Onkologii,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu oraz
  • Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.

Do 26 września wykazy szpitali sieciowych zostaną uzupełnione o placówki, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów leczniczych.

Które szpitale będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ?

Zakwalifikowanie szpitala do sieci oznacza, że będzie miał na kilka lat zagwarantowane finansowanie, w ramach umowy z NFZ.

Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły - tak jak to było dotychczas - przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Podstawą finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, będzie ryczałt. Jego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń.

W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π