NASA potwierdziła odkrycie nowej planety

Monika Piorun
23.09.2016 17:14
NASA potwierdziła odkrycie nowej planety

8 tysięcy lat świetlnych od Ziemi za pomocą teleskopu Hubble'a zaobserwowano nieznaną dotąd planetę krążącą wokół dwóch bliźniaczych gwiazd.

Choć już w 2007 roku naukowcy po raz pierwszy dostrzegli niezidentyfikowane obiekty w tym rejonie kosmosu, dopiero teraz za pomocą teleskopu Hubble'a udało się ustalić bardziej precyzyjnie, z czym mamy do czynienia.

Zaobserwowana planeta ma masę zbliżoną do Saturna i w czasie siedmiu ziemskich lat okrąża dwie gwiazdy oddalone od siebie o 11 mln km. To 14 razy więcej niż wynosi średnica orbity Księżyca w stosunku do Ziemi.

Przeczytaj: Jak na nasz organizm wpływa księżyc?

Zrzut ekranu 2016-09-23 o 16.54.32

Dlaczego dostrzeżenie tych obiektów można uznać za wyjątkowe?

Okazuje się, że jest to pierwsza planeta krążąca wokół dwóch gwiazd, której istnienie udało się potwierdzić dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Polega ono na tym, że pod wpływem działania pola grawitacyjnego planety dochodzi do zakrzywienia promieni świetlnych przebiegających w jej pobliżu. Przewidział je już Albert Einstein i opisał jako niewielkie zaburzenia czasoprzestrzeni w Ogólnej Teorii Względności.

Nomen omen zjawisko sklasyfikowane pod nazwą OGLE-2007-BLG-349 udało się zaobserwować podczas projektu OGLE (ang. Optical Gravitational Lensing Experiment), w ramach którego naukowcy starają się ustalić, w jaki sposób gwiazdy i planety położone poza Układem Słonecznym mogą prowadzić do zaburzeń czasoprzestrzeni.

David Benett - kierownik zespołu naukowego z Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard, który odpowiada za odkrycie wyjaśnia, że:

Nowa egzoplaneta została zaobserwowana dzięki zjawisku mikrosoczewkowania

grawitacyjnego w 2007 roku. Szczegółowa analiza pozwoliła na odkrycie trzeciego obiektu 

soczewkującego oprócz gwiazdy i planety, znanego od prawie dekady.

Planety, które dotąd odkrywano poza Układem Słonecznym, orbitowały głównie wokół pojedynczych gwiazd.

Skoro udało się ustalić, że mikrosoczewkowanie można wykorzystywać do odkrywania nowych planet krążących wobec podwójnych układów gwiazd, przyszły podbój kosmosu może zależeć od kolejnych odkryć zaobserwowanych za pomocą teleskopu Hubble'a.

NASA ogłosiła odkrycie nowej planety w odległości 8 tysięcy lat świetlnych od Ziemi

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π