Zamknij

Muzyka poprawia działanie leków na nadciśnienie. Niezwykłe odkrycie

Monika Piorun
23.04.2018 15:09
Serce, siła muzyki, muzyka wspomaga działanie leków na nadciśnienie, jaki wpływ na zdrowie ma muzyka?
fot. Shutterstock

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje. Ma też zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcom udało się udowodnić, że słuchanie instrumentalnych wersji przebojów m.in. takich artystów jak Adele czy Enya wspomaga działanie tabletek obniżających ciśnienie krwi. Pozytywne efekty można zauważyć przez co najmniej godzinę od zażycia leku. 

Jaki wpływ na zdrowie ma muzyka?

Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tempo bicia serca i łagodzi stres u pacjentów z problemami kardiologicznymi. Muzyka ma niezaprzeczalny wpływ na nasze zdrowie, choć dotąd zaliczano ten fakt jedynie do medycznych ciekawostek. Najnowsze odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców z Brazylii i Wielkiej Brytanii, które opisano na łamach prestiżowego „Scientific Reports”, może w prosty sposób pomóc osobom cierpiącym na nadciśnienie. Okazuje się bowiem, że wreszcie udało się potwierdzić naukowo pozytywne efekty słuchania muzyki na nasz organizm!

Zespół pod kierunkiem prof. Vitora Engrácia Valenti z Uniwersytetu Stanowego São Paulo w Marílii wykazał, że u pacjentów z nadciśnieniem słuchanie muzyki instrumentalnej może wzmagać lecznicze działanie środków obniżających ciśnienie krwi. Jak to możliwe?

Zobacz także

Jakie utwory wspomagają działanie leków na nadciśnienie?

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań 37 pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym krwi, którzy przyjmowali z tego powodu specjalne leki od co najmniej 6 miesięcy, ale nie dłużej niż 1 rok. Po podaniu im standardowych leków obniżających ciśnienie uczestnicy badania przez 60 minut słuchali muzyki, która płynęła z podanych im słuchawek. Wśród utworów, które im puszczono, znalazły się instrumentalne wersje takich przebojów jak:

1. „Someone like you” Adele (wersja fortepianowa)

2. „Airstream” Electry

3. „Hello” Adele (wersja fortepianowa)

4. „Amazing grace” (my chains are gone) Chris Tomlin 

5. „Watermark” Enya

Na kolejnym etapie badań uczestnicy nadal przyjmowali takie same leki, ale przez godzinę od ich zażycia siedzieli w milczeniu (z ich słuchawek nie płynęła żadna muzyka). Następnie eksperci porównywali, w jaki sposób w obydwu przypadkach zmieniało się tętno w ciągu 20, 40 i 60 minut od przyjęcia podanych im tabletek na nadciśnienie oraz 10 minut przed zażyciem leku, kiedy organizm był w stanie spoczynku. Pomiarów dokonywano dwukrotnie w odstępie 48 godzin.

Na czym polega prawdziwa SIŁA MUZYKI?

Zrzut ekranu 2018-04-23 o 12.31.03
fot. Shutterstock

Okazało się, że najlepszy efekt zaobserwowano wśród pacjentów z nadciśnieniem, którzy po wzięciu leków słuchali muzyki przez godzinę. Naukowcom udało się zauważyć, że w przypadku osób słuchających instrumentalnych wersji przebojów wpływ tabletek obniżających ciśnienie „był bardziej intensywny”. Z kolei, kiedy ze słuchawek w ogóle nie płynęła muzyka, a uczestnicy badania siedzieli w ciszy, częstość akcji serca wcale się nie zmieniła.

Naukowcy przekonują, że:

Odkryliśmy, że efekt działania leków na nadciśnienie można wzmocnić poprzez słuchanie muzyki.

Kojąca siła muzyki w połączeniu z tabletkami obniżającymi ciśnienie krwi może mieć korzystny wpływ na pacjentów z nadciśnieniem. Naukowcy przekonują, że wyjaśnieniem tego zjawiska może być mechanizm, który określona muzyka wywołuje na tzw. układ przywspółczulny (parasympatyczny) odpowiadający za odpoczynek i poprawę trawienia.

Zobacz także

Muzyka klasyczna obniża tętno

Już wcześniej niektóre badania potwierdzały, że np. muzyka klasyczna aktywuje przywspółczulny układ nerwowy i zmniejsza aktywność współczulną. Dzięki temu może dochodzić do spowolnienia tętna i zmniejszenia ciśnienia krwi. Proces ten może też stymulować aktywność żołądkowo-jelitową, co wyjaśnia, dlaczego podczas słuchania muzyki u pacjentów z nadciśnieniem przyjmowane leki lepiej się wchłaniają.

Jak zaznacza kierownik badań, prof. Valenti:

Choć od dawna było wiadomo, że muzykoterapia może wywierać pozytywny wpływ na pacjentów z nadciśnieniem, to jednak dotąd nie było jasne, czy może wspomagać działanie niektórych leków. Jako pierwszym udało się nam wykazać, że efekt działania leków na nadciśnienie może zostać wzmocniony poprzez słuchanie muzyki.

Posłuchaj, które utwory według naukowców wspomagają działanie leków na nadciśnienie:

"Someone like you" Adele (wersja fortepianowa)

"Airstream" Electry

"Hello" Adele (wersja fortepianowa)

"Amazing grace" (my chains are gone) Chris Tomlin 

"Watermark" Enya

Zagłosuj

Czy zauważyłeś pozytywny wpływ powyższych utworów na swój organizm?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Nature/Scientific Report/Medical News Today

___

zdrowie.radiozet.pl/π