Zamknij

Mural dla twórczyni szczepionki na COVID-19. „To wielka niespodzianka!”

01.09.2021
Aktualizacja: 01.09.2021 10:13
Mural dla węgierskiej biochemiczki
fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh

Badaczkę, która uczestniczyła w powstaniu szczepionki na COVID-19, uczczono muralem. Malowidło powstało w stolicy Węgier na ścianie domu mieszkalnego. Węgrzy są dumni ze swojej rodaczki, która od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Wielki mural przedstawiający urodzoną na Węgrzech badaczkę Katalin Karikó, która odegrała kluczową rolę w opracowaniu szczepionki przeciw COVID-19, namalowano w Budapeszcie z inicjatywy organizatorów Festiwalu o Przyszłości Brain Bar.

Malowidło z napisem „Przyszłość jest pisana przez Węgrów” powstało po stronie Budy w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Przez 11 dni malowali je twórcy murali z Szines Varos Csoport (Grupa Kolorowe Miasto), którzy zużyli na to prawe 200 litrów farby. Mural zajął powierzchnię 220 m kw.

Kim jest Katalin Karikó?

Katalin Karikó jest węgierską biochemiczką i wiceprezeską firmy BioNTech, która ma swoją siedzibę w Moguncji (Niemcy). Jest też adiunktem na Uniwersytetcie Pensylwanii (USA). Stworzyła podwaliny pod powstanie szczepionek typu mRNA – wraz ze swoim amerykańskim kolegą Drew Weissmanem opatentowała technologię opartych na mRNA szczepionek przeciw COVID-19 produkowanych przez firmy Pfizer-BioNTech i Moderna. Od lat 80. mieszka w Stanach Zjednoczonych.

W sierpniu tego roku Katalin Karikó została też uhonorowana za swoją pracę najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Juliusza-Maksymiliana w Würzburgu (JMU) w Bawarii w Niemczech. To wyróżnienie towarzystwo przyznaje „wybitnym naukowcom, których znakomita praca otworzyła nowe możliwości w badaniach biomedycznych i ich zastosowaniu u ludzi”, jak napisano w laudacji.

Skąd pomysł na mural z biochemiczką?

Twórca festiwalu Brain Bar, Gergely Boeszoermenyi-Nagy, podkreślił w oświadczeniu, że organizatorzy starają się co roku przedstawić postaci, które mogą być inspirujące i stanowić przykład. – Katalin Karikó oprócz osiągnięć naukowych ogromnie przysłużyła się Węgrom także przez to, że udowodniła następnym pokoleniom, że jest dla nas miejsce wśród tych, którzy kształtują oblicze XXI wieku – zaznaczył.

Karikó na swoim profilu na Twitterze napisała w reakcji na powstanie muralu: „To była niespodzianka, wielka niespodzianka!”.

Źródło: PAP/Małgorzata Wyrzykowska (Budapeszt) / uni-wuerzburg.de