Muniek Staszczyk diagnozuje polskie fobie

Monika Piorun
25.10.2016 13:46
Muniek Staszczyk diagnozuje polskie fobie
fot. Muniek Staszczyk/T.Love

T.Love znowu szokuje. W najnowszym teledysku celnie opisuje polską rzeczywistość i wszystkie emocje kłębiące się w ostatnim czasie w polskim społeczeństwie. Co nam dolega?

Bezpowrotnie minęły stare, dobre czasy, kiedy wiosną w stolicy można było spokojnie oddychać spaliną, a jesienią zaś pomyśleć o latach tak starych jak kamienice, na których odbił się ślad po tym, co zrobił Hitler i Stalin.

Atmosfera pomiędzy Polakami stała się napięta i z dnia na dzień (a właściwie z marszu na marsz) w ludziach zaczyna coraz bardziej buzować krew. 
Doskonale zdają sobie z tego sprawę polscy artyści, którzy w swych utworach nie pozostają obojętni na to, co dzieje się na ulicach polskich miast.

Muniek Staszczyk - autor słów do takich przebojów, jak "Warszawa", "Jest super" czy "King" - po raz kolejny zza swoich kultowych, ciemnych okularów obserwuje z boku coraz bardziej napiętą sytuację pomiędzy naszymi rodakami.

Posiniaczona twarz nowej Polski

Jak próbujemy się dogadać nad Wisłą? Niestety podziały - zarówno polityczne, jak i światopoglądowe - są na tyle wyraźne, że naprawdę nie jest łatwo dojść do porozumienia.

Siła argumentów coraz rzadziej ustępuje sile fizycznej. Od dawna ludzie nie wychodzili już tak często i tak masowo na ulice, by protestować lub bronić swych praw. Wojna o to, kto ma rację, kto chce postawić nowy pomnik lub pałając żądzą zemsty ukarać winnych i przypomnieć o "wyklętych" zdaje się nie mieć końca i przybiera na sile. 

Czego się boi T.Love? Jeśli w porę się nie opamiętamy, wystarczy iskra, by podpalić płomień do jeszcze bardziej zagorzałej walki. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie ludzie stają się dużo bardziej nieufni i wrogo do siebie nastawieni niż jeszcze kilka lat temu. Wystarczy naprawdę niewiele, by stolice największych miast stanęły w płomieniach. 

Patrz idzie nowoczesny marsz
Ulicą miasta które znasz
Ja idę z boku
To moherowa banda
Dotrzymam kroku
To inkwizycja czarna

Przyłącz do nas się teraz
Bo Europa umiera
Przyłącz do nas się teraz

Konserwatywni chłopcy w butach
W biało-czerwonych obwolutach
Ja idę z boku
My nie wpuścimy tu zarazy
Dotrzymam kroku
Wara od ołtarzy

Przyłącz do nas się teraz
Bo Europa umiera
Przyłącz do nas się teraz
Nie ma, nie ma
Popiersia

Marsze zbliżają się do siebie
Kto wyceluje pierwszy - nie wiem 
Ja idę z boku
Pomniki milczą nieruchome
Dotrzymam kroku
Wasze czerepy są szalone

To płonie, to płonie
Okrągły stół
Podzieli, podzieli
Z kołyski, jak na pół
To płonie, to płonie
Okrągły stół
Podzieli, podzieli
Smoleński wiatr

Teraz ja boje się że Paryż się pali 
Teraz ja boje się że Londyn się pali
Teraz ja boje się że Warszawa się pali
Teraz ja boje się że Bruksela się pali
Boję się, boję się 

Skąd się biorą nasze fobie?

Większość fobii społecznych, które dotykają jednostki, wiąże się z poczuciem lęku i strachem przed tym, czego nie znamy lub nie rozumiemy.

Strach nie jest pozytywną emocją, dlatego bardzo trudno przeistoczyć go w coś, z czego moglibyśmy być dumni. Jak sobie z nim radzić?

Zobacz także

Najpierw trzeba uświadomić sobie, czego właściwie się boimy. Niestety wymaga to sporo czasu i edukacji. Im mniej mamy wiedzy w tym zakresie, tym prędzej nasz niepokój przeistacza się w uprzedzenia i wrogie nastawienie. Co możemy z tym zrobić?

Cała nadzieja w tym, że to właśnie artyści - tacy jak Muniek Staszczyk razem z T.Love wyjaśnią nam, że jeśli wzorem hippisów nie będziemy hołdować zasadzie "Peace & love" [lub jak wolą szydercy PiS & (T.)love] próbując szukać zgody wśród wszystkich elektoratów, to zamiast pokoju będziemy mieć wojnę domową, z której nigdy nic dobrego nie wynika. 

Zagłosuj

Co sądzisz o utworze "Marsz" zespołu T. Love?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π