WHO radzi, by przed mistrzostwami w Rosji zaszczepić się przeciwko odrze

Monika Piorun
06.06.2018 18:21
Mistrzostwa Świata w Rosji 2018: rekomendowane szczepienia przeciwko odrze
fot. East News

Wybierasz się do Rosji na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wcześniej zaszczepić się m.in. przeciwko odrze, śwince i różyczce. Sanepid radzi natomiast, jak ograniczyć ryzyko zakażenia niebezpiecznymi chorobami.

Ze względu na gwałtowny wzrost przypadków chorób zakaźnych w Europie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) rekomendują szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce przed wyjazdem do Rosji na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

W 2017 roku doszło do czterokrotnego wzrostu zachorowań na odrę. Tylko w Europie zanotowano ponad 22 tys. zarażonych, w sumie zmarło 36 osób. Największy problem z chorobą w zeszłym roku miała Ukraina i Rumunia (5 tys. przypadków). 

W Rosji, w pierwszym kwartale 2018 roku doszło do 843 przypadków odry (głównie w regionie moskiewskim). W całej Europie tylko w pierwszych 3 miesiącach bieżącego roku zgłoszono zaś aż 18 tys. kolejnych zachorowań na odrę. Według najnowszych statystyk, najwięcej chorych zanotowano we Francji (753 zachorowania w marcu 2018), Grecji (326 przypadków odry) a także w Serbii i na Ukrainie.

Jeśli chodzi o inne choroby zakaźne, to w Rosji, która organizuje Mundial 2018, stwierdzono 6 przypadków zachorowań na różyczkę (wg danych z 2017 roku) a wskaźnik zapadalności na krztusiec wynosił 3,75 na 100 tys. ludzi.

Planujesz wyjazd do Rosji na Puchar Świata? Zadbaj o szczepienia ochronne

Eksperci z WHO i PAHO zalecają, by skorzystać ze szczepień co najmniej 15 dni przed wyjazdem na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej:

Osoby podróżujące do Rosji powinny upewnić się, że ich szczepionki są aktualne, szczególnie te, które chronią przed odrą i różyczką.

Szczepionka przeciw odrze podawana jest jako część połączonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Aplikuje się ją zazwyczaj w 2 dawkach, we wczesnym dzieciństwie.

Jak wyjaśnia w rozmowie z CNN prof. Diane Griffin z School of Public Health Johns Hopkins Bloomberg, specjalizująca się z mikrobiologii molekularnej i immunologii, już jedna dawka szczepionki osiąga 93-proc. skuteczność w zapobieganiu zakażeniu wirusem powodującym odrę. Wg Amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Zapobiegania Chorób dwie dawki szczepionki zapewniają nieco wyższą, bo ok. 97-proc. ochronę przed zachorowaniem na odrę.

Organizatorzy wydarzenia oczekują, że na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do Rosji przyjedzie nawet milion gości. Na 32 kraje, które uczestniczą w Pucharze Świata, aż 28 zgłosiło w tym roku kolejne przypadki odry. Do zachorowań doszło także w Polsce (m.in. w Wieruszowie i na Mazurach, w Ostródzie) oraz w sąsiadujących z nami krajach, m.in. na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, w Czechach. 32-letnia kobieta, która wcześniej nie była zaszczepiona przeciwko odrze, zmarła w tym roku we Francji. Z kolei we Włoszech problem z niezaszczepionymi dziećmi rozwiązano w taki sposób, że do żłobków, przedszkoli i szkół nie są przyjmowane maluchy, których rodzice nie przedstawią stosownych zaświadczeń o komplecie obowiązkowych szczepień.

Eksperci ostrzegają, że ze względu na spadek liczby zaszczepionych przeciwko odrze w ostatnich latach, takie wydarzenie jak Mundial, na które z różnych krajów przybędzie tysiące ludzi, może być idealne do rozwoju epidemii tej wysoce zaraźliwej choroby.

PrzeczytajOdra – choroba wieku dziecięcego. Co trzeba o niej wiedzieć?

WHO przypomina, że do pierwszych objawów odry można zaliczyć m.in. katar, gorączkę, zapalenie spojówek oraz wysypkę, która zaczyna się na twarzy a potem rozprzestrzenia się na resztę ciała. W dalszej kolejności może pojawić się też kaszel i zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie jelit oraz stan zapalny ośrodkowego układu nerwowego. U 30 proc. zarażonych, w wyniku komplikacji dochodzi do ślepoty, zapalenia mózgu a w konsekwencji – nawet do zgonu.

Zagłosuj

Czy jesteś zaszczepiona/zaszczepiony przeciwko odrze?

Liczba głosów:

Mundial 2018: Sanepid radzi, jak się niczym nie zarazić podczas mistrzostw

Przed zagrożeniami związanymi z wyjazdem do Rosji na najbliższe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej ostrzega także Państwowa Inspekcja Sanitarna. Ze względu na to, że wydarzenie to ma charakter masowy, zdaniem przedstawicieli sanepidu, należy wziąć pod uwagę nie tylko zagrożenie związane z zachorowaniem na nieżyty żołądkowo-jelitowe (m.in. na popularną "grypę żołądkową"), ale także na inne niebezpieczeństwa, m.in. wirus HIV:

Z informacji posiadanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wynika iż Rosja jest krajem, w którym notuje się najwięcej przypadków HIV w regionie europejskim.

Specjaliści zalecają, by unikać możliwości zakażenia wirusami HIV, HCV i HBV poprzez przygodne kontakty seksualne, wykonywanie tatuaży lub piercingu w niehigienicznych warunkach czy przyjmowanie narkotyków drogą dożylną.

Wszyscy, którzy wybierają się na Mundial do Rosji powinni upewnić się, czy są zaszczepieni zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień. Pozwoli to zabezpieczyć się przez chorobami zakaźnymi, takimi jak:

Na miejscu, by zmniejszyć ryzyko zarażenia poważnymi chorobami, należy zaś:

  • pić z butelek lub puszek oryginalnie zamknięte napoje,
  • myć ręce wodą z mydłem przed jedzeniem, a w przypadku braku dostępu do umywalki stosować żele i chustki ze środkiem dezynfekcyjnym,
  •  spożywać gotowane lub dobrze upieczone potrawy,
  • dokładnie myć owoce oraz warzywa.

Jak się można zarazić odrą?

Zarazki powodujące odrę, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zainfekować. Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez:

  • przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa,
  • dotknięcie np. zainfekowanej klamki,
  • poprzez bliski kontakt z wydzielinami z gardła lub nosa osoby zakażonej (kichnięcie/zakasłanie).

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: World Health Organization/Pan American Health Organization/CNN/GIS

_____

zdrowie.radiozet.pl/π