Mrówki z Chin na kwarantannie w Katowicach

18.06.2020
Aktualizacja: 18.06.2020 12:22
Mrówki na kwarantannie w Katowicach
fot. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Kwarantanna po przyjeździe do Polski musi być. Nie ma przebacz. Na kwarantannę do Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach trafiło właśnie... stado chińskich mrówek.

Funkcjonariusze śląskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli przesyłki nadanej z Chin odkryli nietypową zawartość. Przesyłka zaadresowana była do jednego z mieszkańców południa Polski. W deklaracji wpisano zabawkę dla dziecka. Wewnątrz znajdował się plastikowy bębenek, a w nim... 77 fiolek z prawie 120 żywymi mrówkami.

Nietypowa przesyłka została zatrzymana. Funkcjonariusze KAS powiadomili Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowskich Górach, a mrówki trafiły na kwarantannę do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

mrowki na kwarantannie w katowicach
fot. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy do Polski przemycane są mrówki. Niedawno funkcjonariusze KAS, podczas kontroli przesyłek w Oddziale Celnym Towarowym na katowickim lotnisku, odkryli tysiące mrówek robotnic oraz mrówki-królowe. Przesyłkę nadano w Wielkiej Brytanii. Okazy zostały sklasyfikowane przez specjalistę entomologa z Uniwersytetu Śląskiego. Przesyłka, po wydaniu opinii lekarza weterynarii, została zwolniona i miała trafić do odbiorcy z Małopolski.

Natomiast w 2018 roku funkcjonariusze KAS w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu zatrzymali 11 szklanych probówek z mrówkami z Ukrainy. Przesyłka miała trafić do mieszkańca Wrocławia, ale ponieważ nie miała pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy, została odesłana do nadawcy.

Warto przypomnieć, że przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo za oszustwo celne grozi wysoka grzywny, kara pozbawienia wolności, albo obie kary łącznie.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach