Uwaga! Modny drink w miedzianym naczyniu powoduje groźne zatrucia!

Monika Piorun
09.08.2017 13:56
Uwaga! Modny drink w miedzianym naczyniu powoduje groźne zatrucia!
fot. the.moscow.mule/instagram.com

Ból brzucha, biegunka, omdlenia, nudności a nawet... żółtaczka pokarmowa - to Cię może spotkać po wypiciu popularnego drinka "Moscow Mule". Wcale nie chodzi o specyficzną kombinację wódki, piwa imbirowego i soku z limonki z lodem, ale o... miedziane kubki, które wchodząc w reakcję z płynami o kwaśnym odczynie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia!

Fotografie z niepozornym drinkiem w miedzianych naczyniach, ozdobionym listkami mięty i kawałkiem limonki udostępnia tysiące użytkowników kont na Instagramie. "Moscow mule", czyli mieszanka wódki, piwa imbirowego, kilku kostek lodu oraz odrobiny kwaśnego soku, serwowana w nietypowym kubeczku z miedzi stała się hitem sezonu letniego na całym świecie. Niestety moda na podawanie takiego napoju w wyszukanych garnuszkach okazała się szkodliwa dla zdrowia.

Sytuacja stała się na tyle poważna, że zainterweniowała jedna z rządowych instytucji zajmujących się regulowaniem kwestii związanych ze sprzedażą alkoholu w stanie Iowa - Alcoholic Beverages Division, wydając specjalne ostrzeżenie dla konsumentów.

Okazuje się, że przyczyną serii dolegliwości po spożyciu "Moscow mule" była miedź, przenikająca z naczyń wykonanych w całości (lub tylko z domieszką) tego składnika. W kontakcie z płynami o kwaśnym odczynie (o pH niższym niż 6.0) - czyli sokami owocowymi, winem, octem - może prowadzić m.in. do:

  • nudności
  • bólu brzucha
  • problemów z koncentracją
  • omdleń
  • żółtaczki pokarmowej

Rozwiązaniem tego problemu może być zastąpienie miedzianych kubków naczyniami, których wnętrze wykonane jest ze stali nierdzewnej, niklu (nie w przypadku osób, które są na niego uczulone) lub ograniczenie się do konsumowania (w umiarze) ulubionego drinka "instagramowiczów" z tradycyjnych, szklanych kieliszków.

Zobacz także

Moscow Mule - tego popularnego drinka nigdy nie spożywaj z miedzianych naczyń!

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/π