Zamknij

Molnupiravir. Merck stara się o zatwierdzenie ''tabletki na COVID-19''

11.10.2021 14:41
ABACA/Abaca/East News
fot. ABACA/Abaca/East News

Merck stara się o zatwierdzenie swojej ''tabletki na COVID-19''. To może być pierwszy na świecie doustny lek przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, jak działa molnupiravir.

Firma farmaceutyczna Merck oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili o zezwolenie na awaryjne użycie leku molnupiravir w USA. Tabletki mogą być pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym na COVID-19

Firmy poinformowały w oświadczeniu, że do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) złożono już wniosek o dopuszczenie molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby COVID-19 u dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby mogący skutkować koniecznością hospitalizacji.

Prawdopodobnie w nadchodzących miesiącach firmy wystąpią z prośbą o zatwierdzenie leku do organów regulacyjnych na całym świecie po tym, jak śródokresowa analiza danych z badań klinicznych wykazała, że preparat ten zmniejsza ryzyko hospitalizacji pacjentów o połowę.

ZOBACZ:  Optymistyczne wyniki badań leku przeciw Covid-19. "To bardzo imponujące" 

Molnpirawir, czyli ''tabletka na COVID-19''

Molnupiravir można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Pięciodniowa kuracja molnupiravirem miałaby kosztować 700 dolarów. Użycie tabletek ma być bezpieczne, dobrze tolerowane, niedrogie i łatwe do podania. Leki bezpośrednio przeciwdziałają wirusowi, ograniczając uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby. Sterydy i leki rozrzedzające krew, które, jak wcześniej wykazano, zwiększają szanse na przeżycie hospitalizowanych pacjentów, nie walczą bezpośrednio z wirusem, a jedynie zapobiegają pogorszeniu objawów COVID-19 - poinformował dziennik New York Times.

Merck zaznaczył, że planuje wyprodukowanie 10 mln zestawów do końca 2021 roku. Firma podpisała w czerwcu umowę na dostawę do USA 1,7 mln zestawów wartych 1,2 mld dolarów, po tym, gdy lek zostanie zatwierdzony przez FDA.

Źródło: PAP/jbw/ tebe/