Olimpijczyk zamrozi spermę w obawie przed wirusem Zika

Monika Piorun
09.06.2016 10:05
Olimpijczyk zamrozi spermę w obawie przed wirusem Zika
fot. Mistrz Świata mrozi spermę w obawie przed Ziką w czasie IO Rio 2016

Po tym, jak Greg Rutherford - obecny mistrz świata i Europy oraz mistrz olimpijski z Londynu 2012 w skoku w dal ogłosił, że zamrozi swoją spermę przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Rio, na świecie znów zrobiło się głośno o wirusie Zika.

Dlaczego sportowiec zdecydował się na taki krok? Wszystko przez występującego na terenie Brazylii komara Aedes aegypti, który przenosi wirusa Zika. Jeśli zarażą się nim kobiety w ciąży, u ich nowonarodzonych dzieci może dojść do poważnych zaburzeń rozwojowych.

Prócz mikrocefalii, czyli małogłowia, mogą się u nich pojawić również poważne zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, o czym informowali ostatnio naukowcy na łamach The Journal od Opthalmology.

(Przeczytaj: Wirus Zika może prowadzić do utraty wzroku wśród niemowląt)

fot. uniprag.com.br

Wirus Zika może być przenoszony przez komara z gatunku Aedes aegypti. Zainfekowane nim kobiety mogą go przenosić przez 8 tygodni, a w organizmach mężczyzn może się rozwijać nawet przez pół roku. 

Z powodu zagrożenia konsekwencjami, do których może doprowadzić zarażenie się wirusem Zika, żona lekkoatlety zapowiedziała, że nie wybiera się do Brazylii, by kibicować mistrzowi podczas zawodów, choć Brytyjczyk jest w tej chwili faworytem w swojej dziedzinie i ma największe szanse na zdobycie złotego medalu.

Para planuje kolejne potomstwo. Jeśli wirus Zika znajdzie się w organizmie kobiet, panie mogą być jego nosicielkami przez około 8 tygodni. Wśród mężczyzn ryzyko jego przenoszenia trwa jeszcze dłużej. Panowie mogą być nim zainfekowani nawet do 6 miesięcy od pobytu w miejscach, w których występują feralne komary i przekazywać go dalej na kolejne osoby (np. poprzez kontakt płciowy).

Sportowiec zdecydował więc wspólnie z żoną, że zamrozi swoją spermę, by w przyszłości mogła zostać ewentualnie wykorzystana do zapłodnienia, w razie gdyby mistrz został zainfekowany podczas trwania Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio.

Choć wielu ekspertów i lekarzy w ostatnich tygodniach zaczęło głośno nawoływać do przełożenia olimpiady ze względu na ryzyko zarażenia się wirusem przez zawodników biorących udział tym wydarzeniu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że nie będzie rekomendować ani zmiany terminu igrzysk, ani innej lokalizacji zawodów.

Greg Rutherford - aktualny mistrz świata w skoku w dal - poinformował, że zanim wybierze się na Olimpiadę w Rio, zamrozi swoją spermę w obawie przed wirusem Zika, którym może się zarazić podczas pobytu w Brazylii.

Źródło:CNN
fot. David Jones, flickr.com, CC BY 2.0

Co sądzicie o decyzji sportowca?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π