Przełom w sprawie medycznej marihuany? Resort zdrowia chce "mądrych zmian"

Monika Piorun
07.12.2016 17:20
Przełom w sprawie medycznej marihuany? Resort zdrowia chce "mądrych zmian"
fot. Medyczna Marihuana

- Chcemy, żeby lekarze mieli możliwość przepisywania preparatów zawierających marihuanę, ale na niezwykle rozsądnych i zdrowych zasadach - przekonuje wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Na razie resort zgadza się tylko na refundację środków zawierających kannabinoidy, które są sprowadzane z zagranicy.

Zobacz także

Choć sejmowa komisja zdrowia do końca listopada miała zakończyć prace nad medyczną marihuaną, posłowie nadal debatują nad projektem klubu Kukiz'15 dotyczącym nowelizacji przepisów w tym zakresie.

Odwołanie ostatniego posiedzenia wywołało sporo kontrowersji. Poseł Piotr Liroy-Marzec komentował to zdarzenie jako przykład tego, w jaki sposób "urzędnicy podejmują decyzje za posłów" i uznał decyzję przewodniczącego komisji za działanie zmierzające do zniszczenia projektu zmian w sprawie medycznej marihuany.

Marihuana - lek czy narkotyk?

Wiceminister Pinkas przekonuje jednak, że resort zdrowia nie planuje zrezygnować z prac legislacyjnych, ale zmiany wymagają dostosowania do prawa europejskiego i norm zgodnych z konwencjami Światowej Organizacji Zdrowia. Lekarze, którzy uważają, że medyczna marihuana mogłaby pomóc ich pacjentom i są przekonani o jej skuteczności, powinni zaś mieć możliwość przepisywania ich na "niezwykle rozsądnych i zdrowych zasadach".

Zobacz także

Ze względu na to, że Polska nie ma dostępu do zaawansowanych technologii ani mocno rozwiniętego przemysłu farmaceutycznego, na początkowym etapie musimy sprowadzać preparaty zawierające kannabinoidy z zagranicy, ale w przyszłości można pomyśleć o tym, by móc je produkować z polskich surowców. 

Według Pinkasa nie wolno jednak zapominać o tym, że marihuana jest narkotykiem i można ją traktować jedynie jako środek wspomagający leczenie. Z pewnością nie jest panaceum na wszystkie schorzenia, a ewentualny dostęp do niej wymaga ścisłej reglamentacji i szczegółowego opisu w dokumentacji medycznej pacjentów.

Zagłosuj

Czy popierasz dostęp do medycznej marihuany?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π