Będą pieniądze na dentobusy? Ministerstwo Zdrowia znalazło środki

Monika Piorun
13.09.2017 12:31
Będą pieniądze na dentobusy? Ministerstwo Zdrowia znalazło środki
fot. Value Stock Images/East News

Polskie dzieci będą mogły liczyć na darmową opiekę stomatologiczną w szkołach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od kolejnego roku szkolnego 2018/2019 pomogą im w tym specjalnie wyposażone dentobusy, w których będzie można leczyć zęby maluchów.

Pierwsze doniesienia o tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje powrót do szkół pielęgniarek, higienistek i dentystów pojawiły się jeszcze przed wakacjami i wzbudziły spore zainteresowanie nie tylko wśród uczniów i ich rodziców, ale i wszystkich, którzy śmiałe plany resortu będą musieli wcielać w życie. Uruchomienie gabinetów zdrowia i gabinetów dentystycznych w placówkach oświatowych jest przecież nie lada wyzwaniem.

Na szczęście udało się znaleźć środki na sfinansowanie tego celu. Rząd zdążył już przyjąć specjalny projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, który pozwala na zwiększenie wydatków na sprzęt i aparaturę medyczną - w tym także dentobusy.

Pieniądze mają być wydane m.in. na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach prowadzonych przez samorząd terytorialny. Projekt będzie mógł być realizowany już od kolejnego roku szkolnego 2018/2019.

Zobacz także

Dentobusy dotrą do miejsc, w których jest problem z dostępem do gabinetów stomatologicznych

Po wejściu w życie nowego prawa wszyscy uczniowie mają mieć zapewniony dostęp do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, prowadzonego przez pielęgniarkę lub szkolną higienistkę. Dotacje na ten cel będą przekazywane samorządom przez wojewodów.

Nowe przepisy pozwolą na zakup tzw. dentobusów, czyli mobilnych gabinetów stomatologicznych, w których możliwe będzie udzielanie dzieciom kompleksowej opieki dentystycznej - co jest szczególnie istotne w miejscowościach pozbawionych dostępu do wykwalifikowanych specjalistów w najbliższej okolicy, gdzie rodzice muszą ponosić dodatkowe koszty na dojazdy dzieci do dentystów.

Statystyki dotyczące higieny jamy ustnej wśród najmłodszych Polaków są niestety niepokojące. Już wśród trzylatków co drugie dziecko nie ma zębów zaatakowanych przez próchnicę - wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej - tylko nieco ponad 14,4 proc. dzieci nie musi leczyć zębów z powodu próchnicy.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem mobilne gabinety stomatologiczne (dentobusy) to dobry pomysł dla uczniów?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej

___

zdrowie.radiozet.pl/π