Zamknij

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia. Co się zmieni?

07.12.2021 13:28
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Eastnews

Rząd przedstawił nowe obostrzenia związane ze świętami i rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa. Niektóre zasady będą obowiązywały w całym kraju. Co dokładnie się zmieni? Przedstawiamy LISTĘ ograniczeń.

Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się po całej Europie. Omikron nie dotarł jeszcze do Polski, a mimo to cały czas mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań i hospitalizacji. Każdego dnia na COVID-19 umiera w naszym kraju kilkaset osób. Przed nami czas świąt, dlatego Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zaostrzeniu obowiązujących ograniczeń.

Dzisiejsza konferencja była poświęcona zmianom w zasadach bezpieczeństwa na najbliższe dni i tygodnie.

– Musimy podjąć decyzje dotyczące tego, co będzie dalej, jeśli chodzi o kwestię obostrzeń. Tydzień temu wprowadziliśmy obostrzenia. Sytuacja się ustabilizowała, liczba zakażeń z tygodnia na tydzień utrzymuje się na podobnym poziomie. Zakażenia na poziomie 23  tysięcy dziennie. To niepokojąca sytuacja –  powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak powiedział minister zdrowia, w czterech województwach spadek zakażeń jest zauważalny nawet o 25 procent (m.in. podlaskie i lubelskie). Druga grupa to woj. mazowieckie i podkarpackie – w tych województwach odnotowujemy spadki o 10 procent. Wyhamowanie wzrostu nastąpiło w woj. łódzkim i zachodniopomorskim. Niestety utrzymywanie się liczby zachorowań na tym samym poziomie jest niepokojące, a najnowsza mutacja wirusa oceniana jest jako „bardzo ryzykowna”.

Nowe obostrzenia: co zmieni się przed świętami?

Jak przyznaje A. Niedzielski – Musimy podjąć radykalne środki. Obostrzenia wprowadzone tydzień temu nie wywołują efektu. Nowe obostrzenia będą obowiązywały w kilku obszarach. Oto najważniejsze ograniczenia:

  • Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.
  • Obniżenie limitów do 30 proc. w miejscach publicznych dla osób posiadających certyfikaty.
  • Wydłużenie ferii świątecznych –  zdalna nauka będzie obowiązywać Od 20 grudnia do 9 stycznia. Powrót do szkół planujemy 10 stycznia.
  • Darmowe testy –  każdy pracownik będzie miał dostęp do darmowych testów. Testy pracownicze nie będą kierowały na obowiązkową kwarantannę
  • Ograniczenia w organizacji imprez: od 15 grudnia będą obowiązywały limity do 30 procent w restauracjach i hotelach. Zasada ta obejmuje również kina, teatry, obiekty sportowe, sakralne. Zamknięte zostaną dyskoteki.
  • Limity w transporcie zbiorowym: obowiązywać będą limity (75 procent obłożenia)

Dodatkowo Ministerstwo pracuje nad ustawą dotyczącą możliwości weryfikacji testu na COVID-19 przez pracodawcę  – pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania testu przez pracownika.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie 15 grudnia.

Źródło: PAP, Ministerstwo Zdrowia