Zamknij

Ministerstwo Zdrowia szykuje dzieciom... cyfrowy detoks

06.05.2021 14:45

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia o pilotażowym programie leczenia cyfrowego uzależnienia u dzieci. Problem nasilił się w trakcie pandemii.

Cyfrowy detoks
fot. Shutterstock

Pod koniec 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała, że granie w gry komputerowe to nałóg, który może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Rok później wpisała „uzależnienie od gier” na listę chorób psychicznych i uwzględniła jako osobną jednostkę chorobową w nowej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Psychicznych (ICD-11), która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Wychodząc naprzeciw problemowi, który jeszcze nasilił się w trakcie pandemii, Ministerstwo Zdrowia uruchamia pilotażowy program leczenia uzależnienia cyfrowego u dzieci.

Uzależnienie dziecka od internetu

Z badań naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, opublikowanych niedawno w BMJ Open, wynika, że aż 95% dzieci w wieku przedszkolnym przekracza zalecany przez specjalistów i pediatrów czas korzystania z mediów elektronicznych (który do 5. rż. powinien wynosić maksymalnie godzinę dziennie). Przedszkolaki spędzają przed ekranami średnio 114 minut dziennie, co przekłada się na ich kondycję fizyczną i psychiczną.

Uzależnienie od ekranów to kwestia nie tylko smartfonowej szyi, skrzywień kręgosłupa, czy otyłości u dzieci (która jest chorobą śmiertelną). To także zaburzenia psychiczne - problemy z koncentracją, nadaktywność, impulsywność - które po latach skutkują problemami w kontaktach z rówieśnikami, fobią społeczną i depresją (która również jest chorobą śmiertelną).

ZOBACZ: Nadmiar mediów elektronicznych powoduje problemy emocjonalne u dzieci

W Polsce nie ma poradni dedykowanych leczeniu uzależnień cyfrowych - zauważa Ministerstwo Zdrowia i przygotowuje pilotażowy program leczenia uzależnienia cyfrowego u dzieci.

Pilotaż programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii ma ruszyć po 1 lipca 2021 r. i zakończyć się nie wcześniej później niż 30 czerwca 2023 r.

Źródło: PAP