Ministerstwo Zdrowia: Medyczna marihuana będzie dostępna w aptekach

Monika Piorun
17.11.2016 12:30
Ministerstwo Zdrowia: Medyczna marihuana będzie dostępna w aptekach

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapowiedział, że jego resort jest gotów na zapewnienie pacjentom lepszego dostępu do medycznej marihuany. Wedle nowych założeń lekarze mogliby ją przepisywać na receptę, a chorzy odbierać w aptekach. W przyszłości ściśle kontrolowaną uprawą konopi indyjskich miałby się zająć Narodowy Instytut Leków. 

Choć Konstanty Radziwiłł wielokrotnie podkreślał, że marihuana jest niebezpieczna i nie może być dostępna na takich zasadach, jak w przypadku popularnych środków farmaceutycznych, to jednak Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że pomoże osobom, które ze względu na stan zdrowia potrzebują jej do uśmierzenia bólu.

Zobacz także

Na posiedzeniu sejmowej komisji w sprawie medycznej marihuany Jarosław Pinkas ogłosił, że pierwszy etap działań będzie obejmował sprowadzanie wybranych odmian roślin z zagranicy i umożliwienie stworzenia na ich bazie preparatów dostępnych w aptekach.

Lekarze przepisywaliby na receptę preparaty z konopi indyjskich, zaś farmaceuci sporządzaliby leki, z których mogliby korzystać najbardziej potrzebujący pacjenci.

Wiceminister wyjaśnia, że:

Każdy lekarz w Polsce będzie mógł ordynować sporządzenie produktu recepturowego

recepturowego przez aptekę. (...) O tym, kto będzie dostawał te preparaty,

oczywiście będzie decydował lekarz.

Legalna uprawa marihuany w Polsce

Zobacz także

Na kolejnym etapie przewidywane jest wprowadzenie standardów dotyczących upraw, ich kontroli i nadzorowania. Ma się tym zająć Narodowy Instytut Leków, który będzie także odpowiedzialny za dystrybucję do aptek i hurtowni przetworów roślinnych oraz stworzonych na ich bazie produktów leczniczych.

Jarosław Pinkas podkreśla jednak, że medyczna marihuana w żadnym wypadku nie stanie się środkiem, który będzie masowo przepisywany przez polskich lekarzy. Będą z niej mogli korzystać wyłącznie najbardziej potrzebujący pacjenci:

Jesteśmy pierwszym rządem, który nie ucieka od rozwiązywania problemów

związanych z dostępem do preparatów pochodzących z konopi indyjskich.

Mając szereg różnych wątpliwości, szczególnie tych z zakresu zdrowia publicznego,

chcemy w sposób jednoznaczny powiedzieć, że jeżeli możemy dać naszym

pacjentom nadzieję, to my tę nadzieję damy.

Zobacz także

Zaproponowane przez wiceministra rozwiązania przedstawiono w formie poselskiej poprawki do projektu ustawy przygotowanej przez Piotra Liroya-Marca. Nad kolejnymi zmianami politycy będą debatować do końca listopada.

Zagłosuj

Czy popierasz możliwość legalnego dostępu do medycznej marihuany dla polskich pacjentów?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π