Ministerstwo Zdrowia ogłasza... Plan Dziesięcioletni. Co się zmieni?

Monika Piorun
18.04.2018 11:04
Ministerstwo Zdrowia, debata Wspólnie dla Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia/twitter.com

Rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia ze wszystkimi, aby jak najlepiej spożytkować dla dobra pacjenta wzrost nakładów na ochronę zdrowia — oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące narodowej debaty o zdrowiu, która ma rozpocząć się w czerwcu i wyznaczyć kierunki zmian w systemie zdrowia:

Zdrowie było i będzie priorytetem w Polsce i wielu krajach świata. W Polsce odbyło się wiele debat na temat zdrowia. 

Jak naprawić polską służbę zdrowia? Ministerstwo zapowiada „Plan 10-letni”

Minister zdrowia zaznaczył, że chce, aby „soczewką”, przez którą będzie patrzeć na ten proces, był pacjent, ponieważ — jak zaznaczył — „system jest po to, aby zabezpieczyć wszystkich nas, wszystkich Polaków w tym systemie ochrony zdrowia”:

Chciałbym, żeby na koniec tej debaty, zarysował się plan nie 4-letni, nie 6-letni, ale 10-letni, bo chcemy zdążyć. Takie cele chcemy osiągnąć, te długoterminowe również, oraz napisać choćby harmonogram dojścia do tych celów, żeby zdrowie stało się tematem, który jest realizowany w sposób najlepszy dla pacjenta, tak naprawdę za 10 czy 15 lat, niezależnie od tego, kto będzie ministrem zdrowia.

— Ta debata jest wyjątkowa, bo mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Ustawa, która zakłada wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 albo 2024 roku po zmianie ustawy, jest czymś, czego nie było do tej pory w Polsce — podkreślił Szumowski.

Minister zdrowia wskazał, że ustawa zakłada w latach 2018-2024 przeznaczanie na zdrowie 830 mld zł:

Ten wzrost jest tak istotny, że mamy obowiązek, żeby rozmawiać ze wszystkim na temat wydatkowania tych pieniędzy. Bo jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z tym młodym winem w starych bukłakach — one wyciekną. I nie osiągniemy tyle, ile moglibyśmy.

W ramach ogólnonarodowej debaty zaplanowano w różnych miastach cykl konferencji, które mają odbywać się od czerwca br. do czerwca 2019 r.

Wśród planowanych tematów spotkań są m.in.:

  • „Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej”,
  • „Medycyna, finanse, gospodarka”,
  • „Własność, odpowiedzialność, gospodarka”,
  • „Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój”,
  • „Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta”.

Jakie zmiany zapowiada Ministerstwo Zdrowia?

Prof. Paweł Górski, przewodniczący społecznej Rady Programowej debaty #WspólniedlaZdrowia, zapowiedział, że „efektem debaty będzie dokument — strategia dotycząca systemu ochrony zdrowia”.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło: „Zamierzamy ustalić priorytety i wytyczyć cele działania poprzez ogólnospołeczny dialog wspólnie z różnymi środowiskami: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, innych zawodów medycznych, pracodawców i ekspertów”.

Zagłosuj

Czy uważasz, że zapowiadane przez resort zmiany naprawią sytuację w polskiej służbie zdrowia?

Liczba głosów:

Więcej darmowych leków dla seniorów

W wywiadzie dla „Super Expressu” minister Szumowski potwierdził z kolei rozszerzenie listy leków „75 plus” „już w maju, a na pewno w lipcu” oraz wzrost kwoty przeznaczonej na ten cel:

W Ministerstwie Zdrowia trwają w tej chwili analizy ekonomiczne, które specyfiki najbardziej obciążają budżety pacjentów i są najczęściej przez nich kupowane. Chcemy, żeby to właśnie takie produkty sukcesywnie wchodziły na listę „75 plus”.

W tym roku ma też wzrosnąć kwota, którą mamy do wydania na leki dla seniorów. W ubiegłym roku było to 564 mln zł, a w tym — 643 mln zł.

E-zwolnienia: czy przesunie się termin ich wejścia w życie?

Szumowski pytany był na konferencji prasowej o ewentualny termin przesunięcia wejścia w życie e-zwolnień. Minister wyjaśnił, że te regulacje są w gestii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

— Jeśli chodzi o terminy, to minister Elżbieta Rafalska i premier Mateusz Morawiecki podejmą w tej sprawie decyzje. Na pewno postulaty środowiska lekarskiego były takie, żeby troszkę odsunąć w czasie tę implementację obowiązkowych e-zwolnień. Jednocześnie prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą i myślę, że szybko będą pokazane — wyjaśnił minister zdrowia.

Zobacz także

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca. Od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

W ostatnich tygodniach organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych e-zwolnień. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

Z danych ZUS wynika, że przez ostatnie dwa lata, od 1 stycznia 2016 r., lekarze wystawili 1,76 mln zwolnień w formie elektronicznej na 19-20 mln wystawianych rocznie zwolnień papierowych.

 TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

____

zdrowie.radiozet.pl/π