Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listy szpitali sieciowych

Monika Piorun
30.08.2017 20:03
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listy szpitali sieciowych
fot. sasint/pixaby.com/CC0 Public Domain

Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 594 placówki, z czego 516 to szpitale publiczne - poinformował resort zdrowia. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. W sumie w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek dla pacjentów.

III stopnie szpitali sieciowych

Do poziomu szpitali I stopnia zakwalifikowano 283 placówki, a do szpitali II stopnia (realizujących bardziej skomplikowane świadczenia) - 96. Do szpitali III stopnia (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) - zakwalifikowano 62 placówki.

W sieci znajdzie się także:

  • 20 szpitali onkologicznych,
  • 30 pulmonologicznych,
  • 13 pediatrycznych i
  • 90 placówek ogólnopolskich (instytutów oraz szpitali klinicznych).

Resort zapewnia, że w sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.

W sumie do sieci zakwalifikowano 594 szpitali - 516 publicznych i 78 niepublicznych. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. Ogółem w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.

Zobacz także

Gdzie zwracać się po pomoc medyczną nocą lub podczas świąt?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być organizowana przede wszystkim przede wszystkim przez szpitale I-III stopnia oraz pediatryczne.

Szpitale będą mogły łączyć tę działalność z realizacją świadczeń w trybie hospitalizacji udzielanych w innych komórkach organizacyjnych placówki, co - jak wskazuje MZ - ma pozwolić na "bardziej elastyczne wykorzystanie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej zatrudnionej w szpitalach realizujących jednocześnie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej".

Co się stanie z pacjentami oczekującymi na zabiegi w szpitalach, które nie włączono do sieci?

the-device-1822457_1920
fot. sasint/pixaby.com/CC0 Public Domain

Resort przypomina, że pacjenci wpisani na listę oczekujących w szpitalu, który nie został włączony do sieci (i jednocześnie nie uzyskał kontraktu z NFZ), mogą wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez inną placówkę.

Szpital, do którego zgłasza się pacjent, ustala kolejność przyjęć, uwzględniając datę zgłoszenia w poprzedniej placówce.

Jak będą rozliczać się placówki włączone do sieci szpitali?

Szpitale zakwalifikowane do sieci będą rozliczane w formie ryczałtowej, jednak resort zapewnia, że nie będzie to oznaczać "prostego budżetowania szpitali, które działałoby demotywująco na świadczeniodawców".

Szpitale nadal będą ewidencjonować swoją działalność, a wysokość ryczałtu na następny okres rozliczeniowy będzie zależała od zakresu świadczeń wykonanych i sprawozdanych w okresie poprzedzającym. Będzie on także zależał m.in. od parametrów jakościowych związanych z procesem udzielania świadczeń.

Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarancję finansowania przez 4 lata, opartą na okresowych ryczałtach uzależnionych od efektywności placówki. Szpitale poza siecią będą mogły - tak jak dotychczas - przystąpić do konkursów organizowanych przez NFZ.

Zdaniem MZ wprowadzenie sieci szpitali poprawi koordynację leczenia pacjenta i zapewni lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Szpitale w sieci mają zapewniać pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.

Informację na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali we wtorek na posiedzeniu rządu przedstawił Minister Zdrowia.

Zagłosuj

Jak oceniasz ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia zmiany dotyczące szpitali?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π