Ministerstwo Zdrowia porozumiało się z ratownikami medycznymi

Monika Piorun
19.07.2017 10:21
Ministerstwo Zdrowia porozumiało się z ratownikami medycznymi
fot. PAP

Resort zdrowia zgodził się podnieść od lipca średnie miesięczne wynagrodzenie ratowników o 400 zł. Na kolejną podwyżkę - o kolejne 400 zł - będzie można liczyć od stycznia 2018 roku.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podpisał porozumienie z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność". Na mocy porozumienia ratownicy zawieszają akcję protestacyjną, która trwała od 24 maja.

Podwyżki zakończyły protest ratowników medycznych

Porozumienie zakłada wprowadzenie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. - dla ratownika medycznego, dyspozytora medycznego w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne (czyli np. w zespołach ratownictwa medycznego), niezależnie od formy zatrudnienia oraz dla ratowników zatrudnionych w podmiotach udzielających świadczeń ze środków publicznych (czyli np. w szpitalnych oddziałach ratunkowych). Wprowadzone mają być też analogiczne podwyżki dla pielęgniarek i położnych w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne, zatrudnionych u podwykonawców.

Takie podwyżki dla ratowników MZ zapowiadało już wcześniej.

Minister ma też wystosować do wojewodów pismo wskazujące na konieczność podjęcia przez nich działań mających na celu zaangażowanie przez dysponentów ZRM dodatkowych środków własnych na podwyższenie wynagrodzeń dla ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych niezależnie od podwyżek wynegocjowanych z resortem.

Minister zdrowia zobowiązał się też w porozumieniu, że podejmie wszelkie działania, aby tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym została uchwalona przez Sejm do listopada 2017 r.

Resort zdrowia, Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych oraz Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" mają powrócić do rozmów przed 1 lipca 2018 r. - zakłada porozumienie.

Zobacz także

Krótka historia protestów ratownictwa medycznego

Protest ratowników trwał od 24 maja. Pierwszym etapem było oflagowanie budynków oraz oznaczenie logo akcji pojazdów i odzieży. Później przez tydzień ratownicy wszystkich pacjentów przewozili do szpitala, jadąc na sygnale. 30 czerwca zorganizowali protesty w wielu miastach Polski.

Ratownicy oprócz podwyżek domagali się także m.in. upaństwowienia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przyspieszenia prac nad projektem tzw. dużej nowelizacji ustawy o PRM, która zakłada m.in. upaństwowienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Z kolei tzw. mała nowelizacja ustawy o PRM dotyczy m.in. dyspozytorni medycznych, dyspozytorów medycznych oraz przejęcia przez ministra zdrowia zadania utrzymania Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego od ministra właściwego do spraw administracji.

Ratownicy przekonują, że pomimo dużej odpowiedzialności są nisko opłacani, a ich podstawowe wynagrodzenie wynosi ok. 1,6-2,2 tys. zł netto. Narzekają też na przepracowanie, wskazują, że niektórzy z nich pracują nawet po 400 godzin miesięcznie.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że polscy ratownicy medyczni powinni więcej zarabiać?

Liczba głosów:

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π