Ministerstwo Zdrowia apeluje o uważność wobec seniorów. Ludzie reagują

09.03.2020 14:15
Ministerstwo Zdrowia apeluje do seniorów
fot. Shutterstock

Seniorzy powinni ograniczyć wychodzenie z domu - apeluje Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do epidemii koronawirusa. Społeczeństwo reaguje. Zobacz wzruszającą wiadomość, która zawisła w jednym z bloków.

- Apel do wszystkich państwa o dużą wrażliwość w czasie kontaktu z osobami starszymi. I apel do osób starszych, aby w miarę możliwości ograniczyły aktywność w społeczeństwie, trzymały się z dala od dużych zgromadzeń - powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej zorganizowanej 9 marca.

Podobny apel wystosowało amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Zakażeń (CDC). Z pierwszych danych zgromadzonych przez CDC wynika, że osoby starsze są nawet dwa razy bardziej narażone na ostry przebieg zakażenia koronawirusem. U osób młodych i w średnim wieku zakażenie koronawirusem przeważnie ma przebieg łagodny lub umiarkowany. Natomiast koronawirus u dzieci często w ogóle przebiega bez objawów.

Dr William Schaffner, profesor Uniwersytetu Vanderbilt i wieloletni doradca CDC, powiedział w rozmowie z CNN, że seniorzy i osoby przewlekle chore powinni rozważyć ograniczenie podróży samolotem, chodzenie do kina, udział w imprezach rodzinnych, zakupy w zatłoczonych centrach handlowych i chodzenie na nabożeństwa.

Na apel lekarzy o uważność wobec seniorów odpowiedziało społeczeństwo.

Źródło: edition.cnn.com, Twitter GIS