Zamknij

Minister zdrowia: trzecia fala pandemii jest już w Polsce

19.02.2021 15:16
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Ile szczepień przeciwko COVID-19 wykonano w Polsce? Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w kraju? Na te i inne pytania odpowiedzieli podczas konferencji prasowej szef KPRm Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce - jak wygląda sytuacja?

- Mamy ponad 2,5 miliona wykonanych szczepień, z czego ponad 1,6 mln to szczepienia pierwszą dawką - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Drugą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 zaszczepiono 865 tys. osób. 

Dworczyk przyznał, że szczepionek jest zbyt mało, by można było przyspieszyć proces szczepień. Z tego powodu w przypadku seniorów czas oczekiwania na szczepienie wydłuża się. 

Jak wygląda harmonogram szczepień na najbliższe tygodnie? Szef KPRM przewiduje, że do 7 marca powinien zakończyć się proces szczepienia nauczycieli (jest to termin rekomendowany).

  • 7 marca rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej dla przedstawicieli personelu medycznego, którzy nie są zaszczepieni, a chcą przyjąć szczepionkę. 
  • 15 marca mają rozpocząć się szczepienia osób przewlekle chorych (tzw. 1b). Ta grupa osób będzie szczepiona szczepionkami Pfizer i Moderna. 
  • 22 marca powinny rozpocząć się szczepienia służb mundurowych (1c) i osób w wieku 60-65 lat. 

Harmonogram uzależniony jest od tego, czy producenci wywiążą się z planowanych dostaw.

Trzecia fala pandemii w Polsce. Pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej 

- Patrząc na wyniki, możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary w przyszłości. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Przyrost nowych zakażeń osiągnął blisko 2400 nowych przypadków. Od kilku dni obserwujemy, że ta nadwyżka między tym a zeszłym tygodniem jest coraz większa - tłumaczy Niedzielski. Minister zdrowia zaznacza, że widać dynamiczny wzrost zakażeń.

Widać również bardzo dynamiczny wzrost zleceń od lekarzy POZ na testy wykrywające koronawirusa. W tym tygodniu zlecono 78,5 tysiąca testów. W poprzednim tygodniu było to 66 tysięcy zleceń.

Jedynym parametrem, który nie rośnie, jest liczba zgonów. 

Dwa elementy, zdaniem ministra zdrowia, mają wpływ na negatywną sytuację epidemiologiczną. Pierwszym jest pojawienie się mutacji brytyjskiej. Drugim elementem jest zmniejszenie dyscypliny społecznej i nieprzestrzeganie zaleceń  dot. zakrywania twarzy, dezynfekcji.

Wykryto w Polsce pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej.

- Widzimy systematyczny wzrost udziału mutacji brytyjskiej w wykonywanych badaniach - powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zaapelował, by odpowiedzialne zachowanie. ''Od nas zależy to, gdzie znajdzie się szczyt trzeciej fali pandemii. Aby akcja szczepień mogła przebiegać w sposób stabilny'' - powiedział minister.

Sposoby zasłaniania ust i nosa, maseczki chirurgiczne: jakie zmiany?

Minister zdrowia zapytany o rekomendacje dot. maseczek (formy zakrywania nosa i ust) przyznał, że jest to temat, który jest obecnie analizowany. ''Pan profesor (Andrzej) Horban wraz z Radą Medyczna przygotował zalecenia, jakie maseczki w sposób najskuteczniejszy, najbardziej efektywny mają chronić nas przed zakażeniem''.

- Ale rzeczywiście, jeśli chodzi o kwestię używania zamiast maseczek - tych najprostszych chirurgicznych albo bardziej zaawansowanych -przyłbic albo szalika bądź chusty, to rzeczywiście patrząc na to, co dzieje się w tej chwili z pandemią i patrząc na to, że mamy coraz więcej nowych zakażeń, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami, które jednak nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią skutecznego zabezpieczenia - powiedział Niedzielski.

"Także przyłbice - nie; chusty - nie; natomiast maseczki - tak. Co do rodzaju maseczek, to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji Rady Medycznej" - podsumował minister zdrowia.

ZOBACZ: Niejasności wokół maseczek z filtrem. Ekspert: To jest ostatni moment