Minister zdrowia apeluje: Nie zatajajcie choroby, bądźcie odpowiedzialni

19.03.2020
Aktualizacja: 19.03.2020 17:17
Minister zdrowia Łukasz Szumowski
fot. fot Tomasz Jastrzebowski/REPORTER n/z: Lukasz Szumowski

Nie ukrywajcie choroby, nie idźcie na izbę przyjęć, jeśli jesteście chorzy – zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji organizowanej przez resort zdrowia.

– Nie próbujmy iść na izbę przyjęć, czy na szpitalny oddział ratunkowy, jeżeli wiemy, że mamy infekcję. Powinniśmy od razu pójść do szpitala zakaźnego, tam zostaniemy zbadani, poddani testom i będziemy wiedzieli, czy potrzebujemy pomocy czy nie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. I dodał: – Nie zatajajmy faktu, że jesteśmy chorzy, nie próbujmy iść na izbę przyjęć do zwykłego szpitala, jeżeli wiemy, że mamy infekcję.

– W szpitalach jednoimiennych jest w tej chwili dużo łóżek wolnych. Tych pacjentów jest jeszcze stosunkowo niewielu, w związku z tym naprawdę mamy tam szansę na szybkie przyjęcie, jeżeli mamy infekcję, oraz na natychmiastowe właściwie leczenie – mówił minister.

Minister tłumaczył, że jeśli ukryjemy chorobę i pójdziemy do szpitala na SOR, to możemy zarazić personel medyczny, z którym się tak zetkniemy, a on może zarazić pacjentów znajdujących się w szpitalu. Musimy być odpowiedzialni nie tylko za swoje zdrowie, ale również zdrowie innych ludzi.

– Apeluję o odpowiedzialność – powiedział minister Szumowski.

Liczba osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce rośnie, wiele osób może być nosicielami tego wirusa, wcale o tym nie wiedząc, nie mając żadnych objawów. Ten wirus jest wyjątkowo groźny dla osób przewlekle chorych, z obniżoną odpornością. W ich przypadku kontakt z koronawirusem może się zakończyć śmiercią.

Źródło: PAP