Minister zdrowia: z badań wynika, że 20-30 proc. nowych zakażonych trafi do szpitala

21.10.2020 15:40
ADAM NIEDZIELSKI/JACEK DOMINSKI/REPORTER
fot. ADAM NIEDZIELSKI/JACEK DOMINSKI/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas środowego wystąpienia w Sejmie, że nawet 20-30 proc. spośród nowo zakażonych koronawirusem osób w Polsce może trafić do szpitala, a wielu chorych będzie potrzebowało wsparcia tlenowego. Czy służba zdrowia jest na to przygotowana? Szef MZ wyjaśnił, jak wygląda sytuacja z dostępnością łóżek covidowych w Polsce.

- Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennej liczby osób nowych zakażeń trafi do szpitala. To oznacza, że dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów. Z tych 2-3 tys. pacjentów 10-20 proc. będzie potrzebowało wsparcia tlenowego, będzie wymagało opieki respiratorowej - powiedział Adam Niedzielski podczas wystąpienia w Sejmie.

Minister zdrowia dodał, że w najgorszej sytuacji będziemy mieć dziennie blisko 200 osób z zapotrzebowaniem na respiratory.

Zakażonych koronawirusem w Polsce wciąż przybywa

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu wysłuchali informacji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

Szef MZ zwracał uwagę, że środowy bilans zakażeń, ponad 10 tys. nowych przypadków, "nie tylko oddziałuje na psychikę, ale również stanowi realne obciążenia dla sytemu ochrony zdrowia".

- W tej chwili przede wszystkim rozwijamy bazę łóżkową i robimy to na różne sposoby - powiedział Niedzielski. Minister zdrowia zwrócił uwagę na tworzenie szpitali tymczasowych. Jednocześnie zaznaczył, że "w gruncie rzeczy największe zasilenie (tej bazy) to jest przekształcanie na potrzeby COVID-19 szpitali powiatowych i wykorzystywanie dużych oddziałów internistycznych w byłych szpitalach tzw. wojewódzkich".

Niedzielski podkreślił również, że po rozmowach z przedstawicielami szpitali prywatnych jednostek lecznictwa uzyskał deklarację wraz ze wskazaniem lokalizacji blisko 1 tys. dodatkowych łóżek. "Ten tysiąc może nie robi wrażenia, ale proszę pamiętać, że prywatna służba zdrowia w Polsce - mówię o tym poziomie szpitalnictwa - to jest blisko 4 tys. łóżek, czyli prywatna służba zdrowia zadeklarowała blisko 25 proc. swoich zasobów na walkę z Covidem" - zauważył minister zdrowia.

Minister Adam Niedzielski powiedział, że baza łóżek covidowych, która dzisiaj wynosi 17,1 tys., zostanie w najbliższym czasie powiększona mniej więcej o kolejne 10 tys. ''To jest 10 tys., które pozwoli nam być o krok przed pandemią'' - podkreślił szef MZ.

Źródło: PAP