Jak się chronić przed grypą? Minister Zdrowia szczepi się na konferencji prasowej

Monika Piorun
28.10.2016 10:56
Jak się chronić przed grypą? Minister Zdrowia szczepi się na konferencji prasowej
fot. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zaszczepił się przeciwko grypie na konferencji prasowej

Konstanty Radziwiłł postanowił dać przykład wszystkim, którzy obawiają się szczepionek przeciwko grypie i zaszczepił się w trakcie spotkania z dziennikarzami.

4 mln osób zachorowało w poprzednim sezonie grypowym 2015/2016 na grypę. Ponad 16 tys. pacjentów było z tego powodu hospitalizowanych, a 140 zmarło.

Odsetek obywateli, którzy regularnie korzystają ze szczepionek przeciwko grypie waha się na poziomie około 3,4% i od lat utrzymuje się na tym samym poziomie, mimo wielu akcji społecznych zachęcających do ochrony przed tą chorobą oraz bezpłatnego dostępu do preparatów dla niektórych uprzywilejowanych grup. 

Niewiele lepszymi wskaźnikami w tym zakresie mogą się poszczycić pracownicy służby zdrowia, wśród których ryzyko rozwoju choroby jest wyższe ze względu na częsty kontakt z chorymi.

Na odsiecz szczepionkom przeciwko grypie

Według ministra Radziwiłła zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe, dlatego jako lekarz sam postanowił świecić przykładem dla obywateli i zaszczepił się przeciwko grypie podczas konferencji prasowej. To samo zrobił też obecny na spotkaniu Vytenis Andrukaitis - Komisarz KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, który z zawodu jest kardiochirurgiem.

Zrzut ekranu 2016-10-28 o 10.11.10

Kto powinien się szczepić?

Choć nieobowiązkowe szczepienia są indywidualną decyzją każdego człowieka, to jednak według ministra korzystanie z nich wiąże się z odpowiedzialnością za życie i zdrowie naszych najbliższych. 

Jeśli mamy małe dzieci lub starszych rodziców,

to myśląc o ich bezpieczeństwie powinniśmy się 

zaszczepić przeciwko grypie.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Ruchy antyszczepionkowe

Choć istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających skuteczność szczepień przeciwko grypie, to jednak Polacy im nie ufają i nie chcą z nich korzystać. Pod względem ilości osób, które zaszczepiły się przeciwko grypie obywatele naszego kraju zajmują ostatnie miejsce w Europie.

Według Konstantego Radziwiłła spory wpływ na taką sytuację mają silne ruchy antyszczepionkowe rozpowszechniające wśród ludzi negatywne informacje na ich temat, dlatego resort zdrowia będzie się starać podjąć działania zmierzające do zwiększenia ilości preparatów objętych refundacją.

Zagłosuj

Czy zaszczepiłeś się w tym sezonie przeciwko grypie?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π