Minister Zdrowia: "Znowelizujemy prawo, by skuteczniej walczyć z dopalaczami"

Monika Piorun
08.06.2017 15:23
Minister Zdrowia: "Znowelizujemy prawo, by skuteczniej walczyć z dopalaczami"
fot. mattsa, flickr.com, CC BY-SA 2.0/East News

Po ostatnich doniesieniach o nastoletnich ofiarach dopalaczy resort zdrowia postanowił dokonać zmian w przepisach, które mogłyby pomów w walce z ich producentami. Dziś kolejnych dwóch nastolatków z Pruszcza Gdańskiego zatruło się środkami odurzającymi nieznanego pochodzenia.

Konstanty Radziwiłł zapowiedział powołanie zespołu, który opracuje nowelizację ustawy antynarkotykowej w części dotyczącej dopalaczy. Zmiany w prawie mają pomóc w skuteczniejszej walce z osobami rozprowadzającymi te substancje na terenie naszego kraju. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia oznajmił, że:

Wbrew temu, co mówi opozycja, sprawa dopalaczy nie leży odłogiem, jest stale przedmiotem aktywność ministra zdrowia oraz Głównej Inspekcji Sanitarnej. Na bieżąco śledzimy sytuację i aktywnie przeciwdziałamy. Handel dopalaczami przeniósł się w znacznej mierze do internetu, co stawia przed nami nowe wyzwania, związane także z ciągłym opracowywaniem przez przestępców nowych substancji. Podejdziemy więc na nowo do ustawodawstwa.

Zdaniem ministra, obecne przepisy wymagają zmiany m.in. w kwestii zaliczania kolejnych substancji do grupy zabronionych czy ujednolicenia podejścia do narkotyków i dopalaczy. Należy też dać służbom dodatkowe możliwości działania w zakresie informowania szkół i innych instytucji, że mają do czynienia z problemem na swoim terenie.

Konieczne jest też wzmocnienie roli inspektorów sanitarnych w działaniu przeciwko handlarzom dopalaczami, np. nadanie uprawnień do przeszukiwania pomieszczeń. Jak zaznaczył Konstanty Radziwiłł, w ostatnich latach na świecie pojawiły się nowatorskie rozwiązania prawne w zakresie walki z dopalaczami i polscy eksperci będą z nich czerpać.

W skład powołanego przez ministra zespołu pracującego nad nowelizacją przepisów w kwestii dopalaczy mają wejść przedstawiciele resortów:

  • spraw wewnętrznych,
  • sprawiedliwości,
  • edukacji i rozwoju,
  • Głównej Inspekcji Sanitarnej oraz
  • eksperci z laboratorium kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

Niedawno kolejne młode osoby zatruły się dopalaczami. W niedzielę 4 czerwca w Bielawie na Dolnym Śląsku z ich powodu przytomność straciło troje nastolatków. Trzy dni później dwóch 16-letnich chłopców z Pruszcza Gdańskiego trafiło do szpitala po zażyciu nieznanego środka odurzającego. Znalazł ich przypadkowy przechodzień w pobliżu miejskiego dworca.

Zobacz także

Zagłosuj

Jakie zmiany w prawie mogłyby Twoim zdaniem ograniczyć problem dopalaczy w Polsce?

Liczba głosów:

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π