Minister Zdrowia: brakujące leki są już na terenie Polski

11.07.2019 12:41
Brakujące leki już w Polsce
fot. Shutterstock

Leki są już na terenie Polski, dostarczone do hurtowni, za chwilę będą przekazywane dalej – zapewnił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków. 

Łukasz Szumowski zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia jest w ciągłym kontakcie z firmami farmaceutycznymi w związku z problemami z dostępnością do leków, m.in. na choroby tarczycy i cukrzycę. "Te leki są już na terenie Polski, dostarczone do hurtowni, za chwilę będą przekazywane dalej" – poinformował. Dodał, że "to jest problem techniczny, wynika oczywiście z globalizacji rynku i dużych koncernów".

Szumowski wskazał, że problem z dostępnością leków w Polsce to także efekt działań mafii lekowej.

Dowiedz się więcejEuthyrox, Clexane, Metformax i wiele innych. Jest lista leków, których zabraknie po 15 lipca 

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, odnosząc się do obaw o realizację kalendarza szczepień zapewnił, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. "Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek, wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie" – podkreślił.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wyraziła nadzieję, że brakujące leki w najbliższym czasie zostaną wydane aptekom.

- Apteki będą polecały zamienniki leków, które są równoważne z lekami oryginalnymi. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie – powiedziała prezes NRA.

Zobacz takżeEuthyrox, Clexane, Metformax. Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece?

Źródło: PAP