Minister Radziwiłł: Seriale nauczą, jak dbać o zdrowie

Monika Piorun
09.09.2016 11:42
Minister Radziwiłł: Seriale nauczą, jak dbać o zdrowie
fot. Minister Radziwiłł: Seriale nauczą, jak dbać o zdrowie

Podczas Światowego Kongresu Stomatologicznego w Poznaniu szef resortu zdrowia zapowiedział, że w telenowelach TVP będą promowane postawy prozdrowotne.

Do 10 września w stolicy Wielkopolski odbywa się najbardziej prestiżowe wydarzenie w historii polskiej stomatologii.

Na zaproszenie Światowej Federacji Dentystycznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego do naszego kraju przyjechało 10 tys. światowej sławy ekspertów ze 120 krajów świata, którzy będą dyskutować o najnowszych osiągnięciach naukowych dotyczących chorób jamy ustnej i najlepszym sposobom na ich zapobieganie.

Misja specjalna

Zwracając się do szacownego grona specjalistów Konstanty Radziwiłł ogłosił, że w ostatnich tygodniach podjął współpracę z mediami publicznymi w ramach poszerzania świadomości Polaków na tematy związane ze zdrowym stylem życia.

Z zębami Polaków, także dzieci, nie jest dobrze. To problem narastający przez lata,

rozwiązanie go to ogromne i czasochłonne zadanie. Wszyscy eksperci doradzają, by

zaczynać od zdrowia dzieci, od promocji odpowiednich zachowań.

Chodzi o najprostsze rzeczy, takie jak nauka codziennego czyszczenia zębów,

odpowiednie odżywianie się, unikanie słodyczy. Niezbędna jest edukacja zarówno dzieci,

jak i dorosłych i my podejmujemy w tym zakresie wiele działań. 

Zdrowa propaganda?

EN_01220939_0009
11.08.2016 Warszawa, Konferencja inaugurująca współpracę Ministerstwa Zdrowia z Telewizja Polska w zakresie promowania postaw prozdrowotnych; na zdjęciu ówczesny prezes TVP Jacek Kurski minister zdrowia Konstanty Radziwiłł fot. East News (Jacek Dominski/REPORTER) 

W sierpniu 2016 ministerstwo zdrowia podpisało w tej sprawie list intencyjny z Telewizją Polską. Na antenie mediów publicznych w najbliższym czasie ma się pojawić więcej programów dotyczących zdrowia, a w serialach mają być lokowane prozdrowotne treści. Jak tę decyzję tłumaczy minister Radziwiłł?

- Seriale są wykorzystywane przez różne firmy, które chcą sprzedać swoje produkty.

Wiadomo, że wiele osób podejmuje życiowe decyzje pod wpływem takich treści.

Wystarczy spojrzeć na fale serialowych imion nadawanych dzieciom. 

Zagłosuj

Czy promowanie postaw prozdrowotnych w serialach to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Tzw. lokowanie produktu (product placement) od kilku lat jest stałym elementem polskich seriali. Zazwyczaj firmy płacą za to ogromne pieniądze, a producenci robią wszystko, by przemycić odpowiednie treści do scenariusza lub znacząco wyeksponować logo danego produktu.

Serialowe rodzinki mieszkają w scenerii wyjętej żywcem z najnowszego katalogu szwedzkiego producenta mebli, piją mleko tak, by kartonik wyraźnie wskazywał, jaką markę wybrali lub wybierają się na wycieczkę do miasta, które sponsoruje wyjazd całej ekipy na sesją plenerową w terenie.

Nierzadko mniej lub bardziej profesjonalni aktorzy występujący w telewizyjnych tasiemcach biorą też udział w specjalnych akcjach realizowanych w ramach kampanii społecznych, przyczyniając się do poszerzania świadomości w zakresie wybranych zagadnień, w czym oczywiście nie ma nic złego. Czasem jednak pozornie pozytywne postawy - np. kultowe "mycie rączek" przed posiłkiem stają się na tyle absurdalne, że stają się tematem drwin i na stałe przenikają do języka codziennego. 

Czy w ramach współpracy TVP z Ministerstwem Zdrowia zamiast myć rączki, będziemy teraz myć ząbki? Miejmy nadzieję, że scenarzyści wpadną na bardziej ambitne metody promocji zdrowia...

Przeczytaj: Nie dbasz o zęby? Możesz mieć raka piersi!

klan-brak-wody (1)

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π