Zamknij

Mikroplastik znaleziony w dolnej części płuc. To zaskakujące odkrycie

08.04.2022
Aktualizacja: 08.04.2022 11:42

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odnaleźli mikroplastik w dolnych rejonach płuc żywych ludzi. To zaskakujące odkrycie. Dowiedz się dlaczego.

Mikroplastik znajduje się w płucach
fot. Shutterstock

Mikroplastik znajduje się w całym organizmie człowieka, nawet w najgłębszych rejonach płuc – tam, gdzie teoretycznie nie powinien się znaleźć – poinformowali naukowcy z University of Hull (Wielka Brytania).

Badacze analizowali próbki tkanki pobierane od pacjentów w trakcie rutynowych zabiegów chirurgicznych. Znaleziono w nich cząsteczki pochodzące z używanych na co dzień tworzyw, stosowanych do produkcji butelek, opakowań, ubrań, lin i sznurków, a także w różnych procesach przemysłowych.

Najwięcej było cząstek polietylenu i nylonu. W próbkach z górnych partii płuc badacze wykryli w sumie 0,23 cząstki na gram tkanki, ze środkowych części – 0,33, a z dolnych – 1,65. Znacznie więcej cząstek znajdowało się w płucach mężczyzn, niż kobiet. Cząstki miały rozmiary od 12 do prawie 2,5 tys. mikrometrów.

– Nie spodziewaliśmy się, że największa liczba cząstek znajdzie się w dolnych rejonach płuc, ani, że cząsteczki te będą miały takie rozmiary – napisała dr Laura Sadofsky, główna autorka pracy opublikowanej w piśmie „Science of the Total Environment”, i dodała: – To zaskakujące, ponieważ kanaliki w płucach, czyli takie przewody transportujące powietrze, są węższe w dole płuc. Spodziewalibyśmy się więc, że cząstki o takiej wielkości zostaną zatrzymane, zanim dostaną się głębiej. Jednak ewidentnie tam są.

To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób. Wcześniej wykrywano je próbkach podczas sekcji zwłok.

Mikroplastik to niewielkie, mikroskopijne cząstki tworzyw, powstające przy naturalnym rozpadzie czy ścieraniu różnego rodzaju odpadów i przedmiotów codziennego użytku. Jak pokazują kolejne badania, cząstki te zanieczyszczają już niemal każdy element środowiska naturalnego i otoczenia człowieka.

Mikroplastik jest obecny nie tylko w płucach człowieka. Jak wykazały wcześniejsze badania cząsteczki mikroplastiku są w stanie przemieszczać się po ciele człowieka, a następnie osadzać się w jego narządach. Znajdują się również w mózgu, jelitach, we krwi, a nawet w łożysku.

Skąd mikroplastik bierze się w naszym organizmie? Zdaniem naukowców jest on wszędzie: w powietrzu, które wdychamy, w pożywieniu, które spożywamy (bierze się nim nie tylko z plastikowych opakowań, ale również jest efektem przetwarzania żywności), w wodzie, którą pijemy.

Jaki mikroplastik może mieć wpływ na nasze zdrowie? Zdaniem naukowców na razie trudno powiedzieć, bo badany jest głównie wpływ substancji chemicznych znajdujących się w plastiku. Nie wiadomo więc, czy rzeczywiście może on wywoływać stany zapalne, czy stres oksydacyjny w organizmie, jak sugerują niektórzy badacze.

Źródło: scienceirect.com/ PAP Marek Matacz/ rp.pl