Zamknij

Choroby rzadkie w Polsce są częste. Cierpi na nie ponad 2 mln osób

Monika Piorun
28.02.2017 20:29

Jeśli dane schorzenie zdarza się nie częściej niż 5 razy na 10 tysięcy przypadków klasyfikowane jest jako choroba rzadka. Choć nietypowe dolegliwości mogą dotyczyć pojedyncze osoby, to łączna liczba pacjentów może wynosić od 2 do nawet 3 milionów chorych. Lekarze nie potrafią im pomóc a wpisanie leków na listę refundacyjną czasami graniczy z cudem...

Choroby rzadkie w Polsce są częste. Cierpi na nie ponad 2 mln osób

Osób cierpiących na choroby rzadkie w Polsce jest niemal tak dużo jak diabetyków. Niestety ze względu na to, że ich przypadłości nie są zaliczane do powszechnie występujących dolegliwości, mają spory problem nie tylko z uzyskaniem właściwej diagnozy i dostępem do odpowiedniej opieki medycznej, ale też codziennym funkcjonowaniem w systemie, który zdaje się nie zauważać potrzeb osób chorujących na schorzenia, z rozpoznaniem których mają spory problem nawet bardzo doświadczeni specjaliści.

Zobacz także

Do tej pory rozpoznano około 7 tysięcy takich chorób, o wielu z nich w swojej praktyce nie słyszeli nawet lekarze. Ograniczony dostęp do leczenia, brak określonej i skoordynowanej opieki medycznej, a także niewystarczający poziom opieki socjalnej, sprawiają, że pacjenci oraz ich rodziny latami poszukują diagnozy, możliwości leczenia i wsparcia. W walce o zdrowie rodziny dotknięte rzadką chorobą zmagają się ze społecznym odizolowaniem i samotnością.

Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich wyjaśnia:

Mimo codziennych przeciwności osoby z chorobami rzadkimi i ich rodziny

muszą podjąć wyzwanie - walczą o swoje życie i marzenia, nie mają innego

wyjścia. Ich głównym atutem jest determinacja i nadzieja, która popycha do

działania.

28 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. W tym roku o pomoc pacjentom ciepiącym na tego typu dolegliwości zaproszono piłkarzy z Legii Warszawa i Ruchu Chorzów, którzy rozegrali specjalny mecz w ramach akcji #Niesiemy nadzieję.

Mirosław Zieliński tłumaczy:

Sportowcy doskonale wiedzą jak ogromne znaczenie ma zdrowie

i jak wiele zmienia jego utrata. Dlatego w tym roku do wsparcia

Dnia Chorób Rzadkich zaprosiliśmy polskich sportowców.

Postanowiliśmy stworzyć drużynę, która przekaże nadzieję pacjentom.

Piłkarze z Legii Warszawa zachęcają do wzięcia udziału w akcji #Niesiemy nadzieję

Wystarczy zrobić zdjęcie, by pomóc ponad 2 milionom Polaków cierpiących na choroby rzadkie

Zrzut ekranu 2017-02-28 o 20.04.43
fot.
Zrzut ekranu 2017-02-28 o 19.31.33
fot.

Do tej pory odkryto ponad 7 tysięcy różnych chorób rzadkich. W większości mają one podłoże genetyczne. Co 25 dziecko rodzi się z jedną z tego typu dolegliwością. W sumie dotyczą one:

  • 6 % spośród 7 miliardów mieszkańców świata
  • 30 milionów z 739 mln mieszkańców Europy
  • Ponad 2 milionów osób z 38,5 mln mieszkańców Polski

Wśród nich mogłyby się znaleźć np. osoby dotknięte: chorobą Gauchera, hemofilią i innymi rzadkimi chorobami krwi, chorobą Pompego, mukowiscydozą, chorobą Fabry’ego, zespołem Williamsa, chorobą Niemanna-Picka, PNH, SMA, APD, EB, AHC, HAE, SLA, LCHAD, A1AT, fenyloketonurią, chorobą Wilsona, chłoniakiem, cystynurią, chorobą Leśniewskiego-Crohna, chorobą Prader-Williego, stwardnieniem guzowatym, chorobą Duchenne’a, zespołem Leigha, chorobą Huntingtona, mukopolisacharydozą, fragile X Syndrome czy rzadkimi chorobami onkologicznymi, tj. amyloidoza TTR.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

____

Redakcja radiozet.pl/π