Zamknij

Mężczyźni ciężej przechodzą COVID-19 z powodu jednego enzymu

13.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:52

Z danych uzyskanych z 6 krajów wynika, że mężczyźni znacznie częściej niż kobiety są hospitalizowani z powodu infekcji COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. W ich przypadku przebieg tej choroby jest znacznie cięższy. Dlaczego? 

Mężczyźni ciężej przechodzą COVID-19. Winny jest enzym
fot. Shutterstock

Zdaniem naukowców "winny" jest drugi typ enzymu konwertującego angiotensynę, czyli ACE2, który odpowiada m.in. za obniżenie ciśnienia krwi. Enzym ten znajduje się płucach, tętnicach, sercu, nerkach oraz jelitach. Tymczasem, co zostało już udowodnione przez badaczy, enzym, wiążąc się z białkiem powierzchniowym koronawirusa SARS-CoV-2, pomaga temu patogenowi zagnieździć się w organizmie chorego.

Ale co mają z tym wspólnego mężczyźni? Z badania opublikowanego 10 maja 2020 r. na łamach "European Heart Journal" wynika, że mężczyźni mają tego enzymu we krwi więcej niż kobiety. To by tłumaczyło – zdaniem naukowców – dlaczego znacznie więcej w szpitalach zakaźnych jest mężczyzn niż kobiet.

Lekarze, od momentu pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2, próbowali ustalić:

  • Dlaczego niektórzy przechodzą wywoływaną przez niego infekcję ciężej, inni lżej?
  • Dlaczego wśród ofiar koronawirusa jest więcej mężczyzn niż kobiet?

Badanie przeprowadzone w holenderskim Groningen częściowo daje odpowiedzi na te pytania. Autorzy badania w uzasadnieniu badania napisali: "Kiedy stwierdziliśmy, że jeden z najsilniejszych biomarkerów, ACE2, był znacznie wyższy u mężczyzn niż u kobiet, zdaliśmy sobie sprawę, dlaczego u mężczyzn jest wyższe prawdopodobieństwo, że umrą na COVID-19 niż kobiety.

Ważne! Naukowcy mierzyli stężenie ACE2 tylko w osoczu krwi, a nie w tkankach. Do rozwoju infekcji wirusowej w płucach przyczyniają się raczej enzymy ACE2 znajdujące się w tkankach, a nie osoczu krwi.

Dowiedz się więcej:

loader

Źródło: escardio.org