Masz brata bliźniaka? Będziesz żyć dłużej!

Monika Piorun
22.08.2016 16:48
Masz brata bliźniaka? Będziesz żyć dłużej!
fot. Bliźnięta jednojajowe żyją dłużej

Istnieje związek pomiędzy długowiecznością, a posiadaniem bliźniaczego rodzeństwa, zwłaszcza wśród mężczyzn po czterdziestce - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. 

Nie ma wątpliwości, że posiadanie rodzeństwa lub jego brak może wpływać na nasze relacje w rodzinie i w społeczeństwie. Okazuje się jednak, że cecha ta może mieć związek z długością życia - zwłaszcza wśród bliźniąt jednojajowych, które żyją statystycznie dłużej niż reszta populacji.

Po przeanalizowaniu danych prawie 3 tys. par bliźniąt tej samej płci pochodzących z Duńskiego Rejestru Bliźniąt przeprowadzonego w latach 1870-1900 i zestawieniu daty ich zgonu ze statystykami dotyczącymi duńskiej populacji, Amerykanom udało się dojść do wniosku, że wszystkie bliźnięta, zarówno jedno- jak i dwujajowe, żyją statystycznie dłużej niż pozostali ludzie.

Największe różnice w średniej długości życia zachodzą jednak wśród bliźniąt jednojajowych płci męskiej. Wśród czterdziestolatków różnica pomiędzy resztą populacji wynosi około 6 punktów procentowych, a wśród kobiet po sześćdziesiątce różnica ta może wynosić aż 10 punktów procentowych.

Brat bliźniak - recepta na długowieczność

Co ciekawe, mimo wszystko najlepiej na posiadaniu brata bliźniaka wychodzą mężczyźni. Ze względu na to, że są oni w stanie podejmować bardziej ryzykowne zachowania, wsparcie okazywane sobie na wzajem wpływa korzystnie nawet na statystyki zgonów z przyczyn innych niż naturalne wśród bliźniąt jednojajowych płci męskiej. Niestety nie można tego dowieść w przypadku kobiet posiadających siostry bliźniaczki. 

Niższe statystyki śmiertelności występują zarówno wśród młodych mężczyzn posiadających brata bliźniaka, jak i wśród panów po 65. roku życia, którzy częściej tracą rodzeństwo z powodu zgonu z przyczyn naturalnych.

Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści twierdzą, że przyczyną tego zjawiska jest umiejętność budowania specyficznych więzi społecznych, które mogą bardzo korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Bliźnięta od czasów przebywania w łonie matki są w stanie nawiązać wyjątkową relację z drugą osobą i idealnie zaspokoić ich potrzeby emocjonalne. Zapewnia im do doskonałe wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, co działa korzystnie na nasz organizm i sprzyja długowieczności.

Dr David Sharrow - jeden z autorów badań opublikowanych na łamach PLOS One - wyjaśnia, że: 

W niemal każdej grupie wiekowej bliźnięta jednojajowe żyją dłużej niż dwujajowe,

a te z kolei sa również bardziej długowieczne od reszty populacji

We dwoje raźniej

Naukowcy uważają, że sytuacja ta jest podobna do pozytywnego efektu, jaki można zauważyć wśród osób wchodzących w związki małżeńskie. W przypadku małżeństw nie zawsze można precyzyjnie określić, czy to małżeństwo sprawia, że ludzie są zdrowsi, czy po prostu zdrowe osoby częściej decydują się włożyć na palec obrączkę.

Specyficzna więź panująca pomiędzy bliźniętami sprawia, że są one pewne tego, że druga strona zapewni im pomoc lub opiekę w sytuacji zagrożenia. Tego rodzaju poczucie bezpieczeństwa sprzyja też temu, że łatwiej im porzucić nałogi i niezdrowe nawyki wpływające na statystyczną długość życia.

Wszelkie życiowe przeciwności łatwiej nam znosić, jeśli możemy liczyć na wsparcie. Wygląda więc na to, że we dwoje zawsze raźniej!

  

  

Podzielacie obserwacje amerykańskich naukowców na temat długowieczności bliźniąt?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π