Szkockie uczennice dostaną nietypowy prezent od szkół. Pierwsze na świecie

Monika Piorun
03.09.2018 13:27
Menstruacja, szkoła, pierwszy dzień szkoły 2018, uczennica, Szkocja, podpaski, tampony
fot. Shutterstock

Władze Szkocji zdecydowały się na zapewnienie nastolatkom dostępu do bezpłatnych środków do higieny intymnej w szkolnych toaletach. Do tej pory nigdzie indziej na świecie dziewczętom nie zaoferowano podobnego rozwiązania na taką skalę we wszystkich placówkach edukacyjnych. Czas to zmienić?

Dojrzewające nastolatki mają problem z dostępem do niezbędnych im produktów higienicznych

W Polsce o problemach związanych z menstruacją u dorastających dziewcząt nadal mówi się „z pewną taką nieśmiałością” – jak w pierwszej w naszym kraju reklamie podpasek. Podczas zajęć wychowania fizycznego do tej pory można usłyszeć, że nastolatki wypowiadają klasyczne hasło: „jestem niedysponowana”, które ucina wszelkie dalsze dyskusje na temat przyczyn ich rezygnacji z ćwiczeń na lekcjach WF-u. Dolegliwości związane z okresem nie są jednak ich największym problemem – nie tylko w naszym kraju.

Okazuje się, że dużo bardziej skomplikowany może być dostęp do środków higienicznych, które są im niezbędne w „te dni”. Nie zawsze mają od kogo pożyczyć tampon lub podpaskę. Czasem po prostu wstydzą się o to zapytać. Wielu z nich brakuje też pieniędzy na ich zakup. Z badań szkockiej fundacji Plan International wynika, że aż 45 proc. uczennic w Szkocji musiało z tego powodu użyć do zatamowania miesięcznego krwawienia papieru toaletowego, chusteczki higienicznej, a nawet kawałka gazety lub... skarpetki!

Brak podpaski lub tamponu nie może wpływać na proces edukacji

Zrzut ekranu 2018-09-03 o 11.04.48
fot. Shutterstock

Organizacja Women for Independence nadała temu zjawisku specjalną nazwę. Tzw. period poverty ma oznaczać w dosłownym tłumaczeniu „ubóstwo menstruacyjne” i dotyczy wszystkich uczennic i studentek, których nie stać na zakup środków sanitarnych do higieny intymnej, niezbędnych podczas okresu. Badania potwierdziły, że z problemem tym zmierzyła się w swoim życiu statystycznie aż jedna na pięć Szkotek. Kobiety przyznały się, że taka sytuacja zmusiła je niejednokrotnie do opuszczania zajęć w szkole lub absencji w pracy i znacząco wpłynęła na pogorszenie ich samopoczucia lub przyczyniła się do dalszych problemów zdrowotnych.

Szkocja jako pierwsza na świecie zapewniła uczennicom dostęp do darmowych produktów sanitarnych w szkolnych toaletach. Nastoletnie dziewczęta będą korzystać z bezpłatnych podpasek i tamponów.

Tampon i podpaska jak mydło i papier toaletowy?

Szkocki rząd postanowił temu zaradzić. Od nowego roku szkolnego 2018/2019 wszystkie szkoły i placówki oświatowe mają zapewnić uczennicom i studentkom darmowy dostęp do podpasek i tamponów w każdej toalecie – podobnie jak w przypadku papieru toaletowego, bieżącej wody i mydła. Zdaniem polityków brak dostępu do środków sanitarnych nie może dalej wpływać na opuszczanie lekcji w szkołach.

W sumie ok. 395 tys. dziewcząt – na każdym etapie edukacji, odkąd tylko zaczynają miesiączkować, będzie mogło korzystać z bezpłatnych produktów niezbędnych do zatrzymania krwawienia. Mimo że na podobny pomysł wpadł Nowy Jork, który wcześniej zaoferował takie samo rozwiązanie w szkołach, więzieniach oraz schroniskach dla bezdomnych, to jednak obowiązuje ono tylko na terenie miasta, a nie całego regionu – jak w przypadku Szkocji.

Kilka amerykańskich stanów zdecydowało się też znieść podatek na środki niezbędne kobietom podczas menstruacji. O podobne prawo walczyły również europejskie feministki, m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, gdzie podczas jednego z protestów przeciwko opodatkowywaniu produktów niezbędnych kobietom „ze względu na biologię” doszło do zabarwienia na krwistoczerwony kolor wielu miejskich fontann.

Większość szkół na świecie zapewnia bezpłatny dostęp do papieru toaletowego dla uczniów. Czy tak samo powinno być z... tamponami? – Nie ma żadnego istotnego powodu, który mógłby usprawiedliwić brak takiej możliwości – przekonują zwolennicy decyzji władz Szkocji.

Prawo do higieny tak samo ważne jak prawo do edukacji?

Darmowe podpaski i tampony w szkockich szkolnych toaletach będą kosztowały podatników w sumie aż 5,2 mln funtów (24,6 mln zł). Przez ostatnie pół roku z takiej oferty mogły korzystać dziewczęta z Aberdeen. Projekt sprawdził się doskonale, dlatego zdecydowano się go przeprowadzić w całej Szkocji. Pozytywnie o takim pomyśle wyrażają się również Szwedzi. Tamtejsi politycy coraz głośniej postulują, by podobne rozwiązanie wprowadzić we wszystkich toaletach szwedzkich placówek edukacyjnych.

Niestety polski system edukacji nie oferuje młodzieży dostępu do środków higienicznych potrzebnych podczas menstruacji. O elementarnych kwestiach dotyczących okresu dojrzewania często w ogóle się nie rozmawia – zwłaszcza w sposób neutralny światopoglądowo. Młode Szkotki już od najmłodszych lat uczone są, że dbanie o higienę intymną należy do ich podstawowych praw, a brak zwykłej podpaski lub tamponu nie może stanowić przeszkody na żadnym etapie ich edukacji. Jaki przykład nasz system oświaty daje młodym Polkom?

Zobacz także

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, żeby w polskich szkolnych toaletach był darmowy dostęp do podpasek i tamponów?

Liczba głosów:

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/The Guardian/Source Magazine

________

zdrowie.radiozet.pl/π