Prezydent podpisał ustawę o medycznej marihuanie

Monika Piorun
21.07.2017 15:15
Prezydent podpisał ustawę o medycznej marihuanie
fot. pixaby.com, CC0 Public Domain/East News

Choć cały kraj żyje sprawą reformy sądownictwa i ewentualnym wetem, które miałby złożyć pod nowym projektem Andrzej Duda, wśród kilku nowych ustaw podpisanych przez prezydenta znalazła się ta, o którą walczono od lat.

Na stronie Kancelarii Prezydenta zamieszczono informację z potwierdzeniem, że Andrzej Duda wśród pięciu nowych ustaw podpisał m.in.:

Ustawę z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami pacjenci będą mogli korzystać z ułatwień w dostępie do leków z konopi indyjskich, wytwarzanych w aptekach z surowca sprowadzanego z zagranicy i wydawanych na podstawie ważnej recepty od lekarza. Preparaty te mają być pomocne w przypadku:

  • spastyczności w stwardnieniu rozsianym,
  • lekoopornej padaczki oraz
  • chemioterapii - w łagodzeniu przewlekłego bólu i nudności u pacjentów onkologicznych.

Ustalono, że recepty na leki na bazie konopi indyjskich nie będzie mógł wystawiać lekarz weterynarii.

Ustawa dotycząca medycznej marihuany wejdzie w życie za 3 miesiące od momentu jej ogłoszenia, czyli w październiku 2017 roku. 

Lecznicze wykorzystanie marihuany zalegalizowano już m.in. w Czechach, na Słowenii, we Włoszech, w Hiszpanii, na Chorwacji oraz w Macedonii. Polskie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że będzie obserwować funkcjonowanie nowej ustawy i nie wyklucza możliwości nowelizacji przepisów.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz legalizację marihuany?

Liczba głosów:

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/π