Od 1 listopada medyczna marihuana będzie dostępna na receptę

Monika Piorun
16.10.2017 11:11
Od 1 listopada medyczna marihuana będzie dostępna na receptę
fot. East News

Już od początku przyszłego miesiąca wejdą w życie nowe przepisy ułatwiające pacjentom dostęp do preparatów zawierających medyczną marihuanę. Receptę na leki z konopi będzie mógł przepisać każdy lekarz - za wyjątkiem lekarzy weterynarii.

Kto będzie mógł ubiegać się o dostęp do medycznej marihuany na receptę?

Decyzja o tym, komu przepisać medyczną marihuanę będzie zależna od lekarza i Ministerstwa Zdrowia. Nie stworzono jeszcze listy schorzeń, w przypadku których można zalecać tego typu preparaty, dlatego wszystko będzie zależało od indywidualnego przypadku i woli specjalisty, u którego leczy się dany pacjent.

Po wypełnieniu specjalnego wniosku o umożliwienie terapii preparatami zawierającymi kannabinoidy pochodzące z konopi będzie trzeba przedstawić stosowną dokumentację z potwierdzeniem, że w danym przypadku leczenie medyczną marihuaną będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem - np. ze względu na to, że leczenie za pomocą innych środków nie przyniosło pożądanych rezultatów.

Ze względu na to, że medyczna marihuana wzmacnia działanie anandamidu (który działa na komórki mózgu przeciwbólowo i uspokajająco) a także pobudza apetyt, przeciwdziała nudnościom i wymiotom a także obniża ciśnienie śródgałkowe, preparaty na jej bazie mogą być skuteczne w przypadku osłabiania bólu towarzyszącego wielu różnym schorzeniom - m.in. dlatego nie zdecydowano się na wyodrębnienie listy chorób, w przypadku których można przepisywać recepty na medyczną marihuanę.

Zobacz także

Ile będzie kosztowało leczenie medyczną marihuaną w Polsce?

Na razie w Polsce dostępny jest jedynie jeden preparat zawierający pochodzące z marihuany kannabinoidy - Sativex (w postaci płynu z atomizerem). Stosuje się go w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jedno opakowanie leków klasyfikowanych jako medyczna marihuana będą objęte ceną ryczałtową i trzeba będzie za nie zapłacić ok. 3,20 zł za jedno opakowanie, jednak koszt całkowitej terapii będzie uzależniony od indywidualnych dawek oraz rodzaju preparatu przepisanego przez lekarza danemu pacjentowi. Pozostałe leki będą importowane z zagranicy na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a także zmiany ustawy o refundacji leków, dzięki której zastosowanie preparatów na bazie konopi indyjskich zawierających psychoaktywną substancję THC będzie w Polsce łatwiejsze. Częste zastosowanie w medycynie ma też inny kannabinoid obecny w marihuanie (CBD), który nie ma właściwości psychoaktywnych, ale może być pomocny w zapobieganiu stanom zapalnym, niedokrwieniu, działa przeciwbólowo, przeciwwymiotnie i antypsychotycznie.

Choć leki z konopi indyjskich hodowanych w Polsce mogłyby być tańsze niż te z suszu sprowadzanego z zagranicy, to jednak nadal ich uprawa będzie w naszym kraju uznawana za nielegalną.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz całkowitą legalizację marihuany w Polsce?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π