Portugalia zalegalizowała medyczną marihuanę. Będzie dostępna na receptę

Monika Piorun
16.06.2018 09:55
Medyczna marihuana, Portugalia legalizuje dostęp do preparatów na bazie marihuany
fot. Shutterstock

Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą marihuanę jako składnik preparatów medycznych dostępnych w aptekach wyłącznie na receptę. Samodzielne hodowanie konopi indyjskich będzie nadal zakazane.

Historyczna zmiana dla pacjentów walczących z przewlekłym bólem

Za legalizacją marihuany w składzie produktów medycznych głosowały wszystkie ugrupowania w 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki, z wyjątkiem opozycyjnego bloku ludowego CDS-PP, którego 18 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Ustawa zawiera rozwiązania przygotowane przez Blok Lewicy (BE), popierający socjalistyczny rząd Antonia Costy, oraz partię Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Rządzący socjaliści (PS) wprowadzili do nich kilka poprawek.

Podczas debaty w parlamencie centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD), CDS-PP, a także komuniści (PCP) zapowiedzieli, że odrzucą projekt ustawy, jeśli znajdzie się w nim pierwotny zapis o możliwości samodzielnego hodowania przez Portugalczyków marihuany w celach medycznych.

Marihuana tylko do celów leczniczych – wyłącznie na receptę

Po głosowaniu deputowana komunistów Carla Cruz wyjaśniła, że ustawa nie stanowi "wstępu do akceptacji (stosowania) marihuany do celów innych niż lecznicze".

Z kolei deputowany Bloku Lewicy Moises Ferreira powiedział, że celem ustawy, powstałej dzięki inicjatywie ustawodawczej jego partii, jest przyniesienie ulgi cierpiącym:

Preparaty na bazie marihuany będą przeznaczone głównie dla chorych na nowotwory, schorzenia neurologiczne i mięśniowe, a także cierpiących na ciężkie napady padaczki.

Zgodnie z nowymi przepisami legalna konsumpcja środków wytworzonych na bazie marihuany będzie w Portugalii dotyczyć tylko osób posiadających receptę. Preparaty te będą sprzedawane wyłącznie w aptekach.

Zagłosuj

Czy popierasz legalizację medycznej marihuany?

Liczba głosów:

Firmy farmaceutyczne i Laboratorium Wojskowe – kto dostarczy chorym marihuanę?

Dostarczaniem tzw. marihuany leczniczej na portugalski rynek może zajmować się, oprócz firm farmaceutycznych, także państwo - instytucją wskazaną do tego jest Laboratorium Wojskowe w Lizbonie.

Według ustawy legalizującej stosowanie marihuany w celach leczniczych państwo zostało zobowiązane do "stymulowania" badań naukowych nad jej wykorzystaniem w medycynie.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____

zdrowie.radiozet.pl/pap/π