Medycyna nuklearna zawita do Polski. Będziemy tworzyć radiofarmaceutyki

Monika Piorun
24.05.2017 13:48
Medycyna nuklearna zawita do Polski. Będziemy tworzyć radiofarmaceutyki
fot. Bartosz Krupa/East News

Już za trzy lata w Świerku koło Otwocka zostanie otwarte supernowoczesne Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków, w którym powstaną leki przydatne m.in. do terapii onkologicznych i szybszego rozpoznawania nowotworów, chłoniaków lub nieoperacyjnych guzów. Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę o dofinansowaniu projektu, którego wartość szacowana jest na ok. 120 mln zł. 75 mln na ten cel przeznaczy UE.

Sercem nowego ośrodka będzie unikatowy cyklotron, który pozwoli na otrzymywanie izotopów promieniotwórczych, które na potrzeby medycyny nuklearnej są wytwarzane w nielicznych ośrodkach na świecie. Dzięki temu, że w Świerku funkcjonuje już reaktor Maria, nowy kompleks ma szansę stać się najnowocześniejszym w Europie centrum medycyny nuklearnej.

Dzięki sporej pomocy finansowej z Unii Europejskiej konsorcjum CERAD złożone z sześciu polskich uczelni (Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) tworzących Narodowe Centrum Badań Jądrowych będzie można prowadzić zaawansowane prace badawcze w najbardziej innowacyjnych laboratoriach analitycznych i biologicznych na świecie.

Prof. Renata Mikołajczak, pełnomocnik Dyrektora ds. naukowych oraz współpracy krajowej i międzynarodowej Ośrodka Radioizotopów POLATOM - kierownik projektu CERAD -tłumaczy, że do badań diagnostycznych zostaną wykorzystane tomografy typu PET i SPECT oraz działający w Świerku reaktor jądrowy:

Mając do dyspozycji szeroką gamę izotopów promieniotwórczych wytwarzanych w cyklotronie lub w reaktorze, możemy projektować znaczniki izotopowe umożliwiające wcześniejsze i bardziej precyzyjne wykrywanie schorzeń, a co za tym idzie, wcześniejsze wdrażanie odpowiednich procedur terapeutycznych.

Dzięki temu będziemy mogli tak dobrać energię promieniowania i biologiczny okres półtrwania leku w organizmie, by zapewnić optymalną dawkę terapeutyczną, uwzględniając charakter i rozległość choroby oraz indywidualną sytuację chorego. Będziemy opracowywać zarówno leki finalne, jaki i ich prekursory służące do przygotowywania radiofarmaceutyków.

Zrzut ekranu 2017-05-24 o 13.40.16 1
fot. Narodowe Centrum Badań Jądrowych
EN_01175579_0023
fot. Bartosz Krupa/East News
Zrzut ekranu 2017-05-24 o 13.44.29
fot. Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π