Medale dla himalaistów za akcję ratunkową pod Nanga Parbat

Monika Piorun
29.01.2018 12:26
Medale dla himalaistów za akcję ratunkową pod Nanga Parbat
fot. Piotr Tomala, Jarosław Botor, Denis Urubko i Adam Bielecki/Wikimedia Commons

Taternik i psycholog Adam Bielecki, rosyjski aktor Denis Urubko, ratownik medyczny Jarosław Botor oraz wspinacz i przedsiębiorca Piotr Tomala, którzy ruszyli na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol, mają zostać odznaczeni przez ministra Witolda Bańkę.

Odznaczenia za szybką pomoc

Minister sportu i turystyki Witold Bańka poinformował na Twitterze, że zamierza wystąpić do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie himalaistów: Adama Bieleckiego, Denisa Urubki, Jarosława Botora i Piotra Tomali, którzy przeprowadzili akcję ratunkową na Nanga Parbat.

Bielecki z Urubko sprowadził z Nanga Parbat (8126 m) do obozu pierwszego na 4850 m Francuzkę Elisabeth Revol. Na wysokości 7200 m pozostał jej partner wspinaczkowy Tomasz Mackiewicz. W dolnym obozie ze sprzętem medycznym czekała pozostała dwójka uczestników wyprawy ratunkowej — Botor i Tomala. 

— W najbliższym czasie wystąpię do Prezydenta RP @AndrzejDuda o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla A. Bieleckiego, D. Urubko, J. Botora i P. Tomali — napisał Bańka na Twitterze.

Przygotowania do wylotu ekipy ratunkowej z bazy pod K2 fot. PAP

K2

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę wejścia zimą na Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. W grudniu wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

20 stycznia rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i według Revol stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m. W drodze powrotnej Tomasz Mackiewicz nabawił się ślepoty śnieżnej i choroby wysokościowej.

Zobacz także

Heroiczna akcja ratunkowa

Na pomoc ruszyła ekipa polskich himalaistów — oprócz Bieleckiego (z wykształcenia psychologa) i Urubki (dyplomowanego aktora), Botor (ratownik medyczny) i Tomala (wspinacz i przedsiębiorca). Ekipa ta uczestniczyła w wyprawie na K2, szczycie odległym od Nanga Parbat w linii prostej o prawie 200 km. Dotarli dwoma helikopterami blisko obozu pierwszego na Nanga Parbat. Mimo zapadających ciemności wspinaczkę rozpoczęli Bielecki i Urubko. Około drugiej czasu miejscowego spotkali schodzącą z góry Revol.

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczasowych zdobywców, nieznacznie przekraczająca 300 osób.

W najgorszym stanie są stopy Elisabeth Revol. Może stracić palce (FILM)

Zabójczo niebezpieczna góra

Zrzut ekranu 2018-01-29 o 12.16.41

fot. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2

Pod względem wypadków śmiertelnych „Naga Góra” zajmuje niechlubne drugie miejsce, za K2 (8611 m). Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Próby zdobycia wierzchołka w latach 1895-1950 pochłonęły 31 ofiar, a od 1953 roku drugie tyle.

W środowisku wspinaczy Nanga Parbat nazywana jest „zabójczą górą”. Posiada największą wysokość względną na świecie — około 7000 m. Baza główna po stronie północnej znajduje się około 3600 m n.p.m i jest najniżej położoną ze wszystkich baz pod ośmiotysięcznikami.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π