UJ uhonorował Jurka Owsiaka za wkład na rzecz medycyny rozwojowej

Monika Piorun
28.06.2017 11:33
UJ uhonorował Jurka Owsiaka za wkład na rzecz medycyny rozwojowej
fot. UJ/Wojciech Olszanka/East News

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowały się wręczyć prezesowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowy, złoty medal za działania umożliwiające rozwój polskiej medycyny.

Sentencja "Plus ratio quam vis" w tłumaczeniu z łaciny oznacza "Więcej rozum niż siła" i jest wpisana do statusu najstarszej polskiej uczelni. Pierwszy medal z tym hasłem od władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji 600-lecia odnowienia go przez św. Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę otrzymał w 1997 roku jej absolwent - papież Jan Paweł II, który jeszcze jako Karol Wojtyła studiował tam polonistykę i teologię (która wchodziła wtedy w strukturę UJ).

Podobne wyróżnienie spotkało m.in. Jose Manuela Barroso - za dokonania na rzecz wspólnej Europy jako przewodniczący Komisji Europejskiej. Dostał je też były prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii dr James Dewey Watson. W ubiegłym roku złoty medal trafił do Andrzeja Wajdy. Teraz do tego szacownego grona dołączy Jurek Owsiak - prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Władze Uniwersytety Jagiellońskiego zdecydowały się przyznać mu złoty medal za "ogromny wkład na rzecz medycyny rozwojowej, owocne i mądre wspieranie leczenia małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, wyposażenie go w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy, a także z ideę jednoczenia ludzi - zwłaszcza tych młodych - w celu niesienia pomocy słabszym i potrzebującym". Uroczystość wręczenia Jurkowi Owsiakowi oznaczenia "Plus ratio quam vis" odbyła się w środę w Collegium Novum UJ.

Zrzut ekranu 2017-06-28 o 16.21.04

Zobacz także

Teraz chyba już tylko czas na Nobla? Jak sądzicie?

Zrzut ekranu 2017-06-28 o 11.31.12 1

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł zgłoszenia kandydatury Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla?

Liczba głosów:

Zrzut ekranu 2017-06-29 o 16.21.25

________

zdrowie.radiozet.pl/π