Zamknij

Matka podzieliła się nietypowym sposobem na ospę

09.04.2019 15:43

Pewna Szkotka twierdzi, że niekonwencjonalna metoda łagodzenia objawów ospy wietrznej przyniosła ulgę jej córce. Internauci dzielą się tą historią. Sprawdź, co to za sposób. 

Ospa wietrzna
fot. Shutterstock

Clare Jenkin z Musselburgh w hrabstwie East Lothian zamieściła post na Facebooku, w którym wyjawiła, że za radą lekarza zdecydowała się na zastosowanie niekonwencjonalnej metody łagodzenia uciążliwych objawów ospy. Jest przekonana, że ulgę dziecku przyniósł... szampon przeciwłupieżowy.

Ospa wietrzna a szampon przeciwłupieżowy

Clare Jenkin wykąpała kilkuletnią córkę chorującą na ospę wietrzną w szamponie przeciwłupieżowym. Twierdzi, że świąd ustąpił niemal od razu, a czerwone zaognione krostki w dwa dni wyschły. Kobieta podzieliła się swoją historią na Facebooku, publikując również zdjęcia zajętych chorobą zmian. W kilka dni jej post udostępniło ponad 150 tys. osób.

Zobacz także: Wysypka: wirus czy alergia? [Galeria]

W komentarzach szybko pojawiły się następujące opinie: „Próbowałem dziś rano i wydaje mi się, że swędzenie się uspokoiło”. „Uwierz lub nie, próbowaliśmy tego ostatniej nocy/dziś rano i tak, naprawdę działa.”

Kluczem do rozwiązania zagadki może być cynk.

Ospa wietrzna atakuje głównie dzieci

Ospa wietrzna to choroba zaraźliwa wywoływana przez wirusa ospy (Varicella). Mówi się o tym, że to choroba wieku dziecięcego, jednak w krajach o umiarkowanym klimacie szczyt zachorowań przesuwa się w kierunku starszych grup wiekowych. Oznaką ospy wietrznej jest najczęściej rozległa, bardzo swędząca wysypka, po której następuje drastyczny rozwój choroby. Jest to zazwyczaj łagodna choroba, ale bywa, że chory wymaga hospitalizacji.

Łagodzące działanie cynku

Jednym ze składników szamponów przeciwłupieżowych jest cynk, znany ze swoich łagodzących właściwości. Stosowany jest on również m.in. w kremach na odpieluszkowe odparzenia skóry.

W kosmetykach wykorzystywane są różne postacie cynku:

  • siarczan cynku – działanie ściągające i przeciwtrądzikowe;
  • węglan cynku – działanie ochronne;
  • tlenek cynku – działanie ściągające i ochronne, stosowany na odpieluszkowe zapalenie skóry, jest także naturalnym filtrem UV;
  • undecylenian cynku – działanie przeciwgrzybiczne i przeciwłupieżowe;
  • pirytionian cynku – działanie przeciwgrzybiczne i przeciwłupieżowe.

Jednocześnie warto pamiętać, że w szamponach i innych kosmetykach występują różne substancje chemiczne, które mogą też spowodować zaognienie choroby, dlatego też, zamiast eksperymentować na własną rękę, należy bezwzględnie trzymać się zaleceń lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: express.co.uk, biotechnologia.pl