Cała Polska w czerwonej strefie od soboty - ogłosił premier Mateusz Morawiecki

23.10.2020 11:20
Premier RP Mateusz Morawiecki
fot. Premier RP Mateusz Morawiecki/ Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/ East News

Cała Polska od soboty w czerwonej strefie - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. To konsekwencja wciąż rosnącej liczby osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego rząd jest zmuszony wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Jakie? O tym poniżej.

Wszystkie obostrzenia były konsultowane z ekspertami różnych dziedzin.

Do najważniejszych obostrzeń należą:

  1. Cała Polska od soboty, 24 października, znajduje się w strefie czerwonej. Obowiązują więc wszystkie obostrzenia wprowadzone w tej strefie (Patrz: Czerwone i żółte strefy w Polsce. Jakie ograniczenia obowiązują w związku w koronawirusem?)
  2. Szkoła podstawowa od klasy czwartej do ósmej w trybie zdalnym. Dzieci do 16. roku życia w godzinach od 8.00 do 16.00 nie mogą wychodzić spotykać się, chyba że pod opieką osób dorosłych.
  3. Lokale gastronomiczne będą zamknięte. Restauracje, bary etc. będą mogły organizować tylko jedzenie na wynos i z dowozem. To obostrzenie będzie obowiązywało przez dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia.
  4. Obowiązuje zakaz zgromadzeń, spotkań oraz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 osób. Wyjątkiem są sytuacje związane z wykonywaniem pracy.
  5. Ograniczenie przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.
  6. Sanatoria zostaną zamknięte. Ich działalność będzie wygaszana, rozpoczęte turnusy będą kontynuowane, ale nowe turnusy nie będą realizowane.

– Sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Liczby zakażonych i zgonów związanych z chorobą COVID-19 są bardzo wysokie. To wymusza na nas te dodatkowe działania – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Nas bardzo niepokoi to tempo przyrostu zakażeń. Musimy je zahamować.

– Przed nami krytyczny tydzień, bo przesądzi się, czy epidemia będzie eskalować. Jeżeli tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, to w przyszłym tygodniu dzienna liczba zachorowań dojdzie do 20-25 tys. – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał: – Taki scenariusz jest już gorszy od czarnego.

– Nasza służba zdrowia cały czas na razie zachowuje wydolność – powiedział szef resortu zdrowia. Ale – dodał – jesteśmy już dawno poza strefą komfortu. Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować ten dalszy rozwój pandemii.

Szef MZ zaznaczył, że rząd wykonuje wszystkie możliwe działania, które dotyczą rozbudowy infrastruktury szpitalnej. Wskazał tu na ciągłe poszerzanie bazy łóżek, przekształcanie szpitali powiatowych w covidowe oraz zajmowanie "kolejnych oddziałów internistycznych w dużych szpitalach". Przypomniał również, że w czwartek ogłoszone zostało wzmocnienie bazy łóżek covidowych łóżkami z sektora prywatnego o dodatkowy tysiąc. – Stawiamy też szpitale tymczasowe, które, jak planujemy, powiększą nam infrastrukturę łóżkową o 5 tysięcy – dodał minister Niedzielski.