Zamknij

W restauracji bezpieczniej w maseczce. Kiedy ją zdjąć? Japończycy zrobili badania

11.10.2021 13:52
Maseczki w restauracji - kiedy zdjąć?
fot. Shutterstock

Okazuje się, że w czasach koronawirusa, idąc do restauracji, najlepiej nie zdejmować maseczki zbyt wcześnie, zwłaszcza gdy jemy w dużej grupie osób. To minimalizuje ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 nawet kilkukrotnie. Japończycy wiedzą też, kiedy ryzyko zakażenia się jest największe.

Zagrożenie zakażeniem koronawirusem wzrasta czterokrotnie w przypadku osób, które ściągają maseczki zaraz po zajęciu miejsca przy wspólnym posiłku w większym gronie. Naukowcy zalecają zsuwanie maseczki jedynie w momencie jedzenia lub picia – informuje japoński dziennik „The Japan Times”.

Spożywanie alkoholu wpływa na ryzyko zakażenia koronawirusem

Choć stan wyjątkowy z powodu pandemii został już w Japonii zniesiony, a obostrzenia poluzowane, Motoi Suzuki, dyrektor Centrum Nadzoru Chorób Zakaźnych NIID, zaapelował o „unikanie ryzykownych sytuacji i spożywanie posiłków jedynie w małych grupach ludzi z najbliższego otoczenia”. Badanie wykazało bowiem, że w przypadku osób, które zdejmowały maski, gdy tylko usiadły, lub nie nosiły ich wcale, ryzyko było niemal 4 razy wyższe niż u osób noszących maski i zdejmujących je jedynie w momencie jedzenia czy picia.

Niemal dwukrotnie większe szanse na zakażenie miały osoby, które zostały w barach czy restauracjach przez dwie godziny lub dłużej. Ryzyko zwiększało się również ponaddwukrotnie, gdy podczas posiłków spożywano alkohol.

Badanie nt. noszenia maseczek w restauracjach przeprowadził japoński Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID) w obawie przed wzrostem zakażeń spowodowanym zniesieniem pod koniec września przez rząd Japonii stanu nadzwyczajnego.

Nikt nie powiedział, że powrót do tzw. normalności w pandemicznych czasach będzie łatwy...

Źródło: PAP