W lesie bez maseczki, ale na leśnym parkinu nakaz wciąż obowiązuje

21.04.2020 12:47
Bez maseczek ochronnych w lesie
fot. Shutterstock

To jedno z nielicznych miejsc, gdzie można swobodnie spacerować bez maseczki zakrywającej twarz. Od 20 kwietnia przywrócona została możliwość wchodzenia do lasów i parków narodowych i jednocześnie zniesiono nakaz zasłaniania twarzy w tych miejscach. 

Od poniedziałku 20 kwietnia ponownie, po krótkiej przerwie związanej z zaostrzeniem przepisów kwarantanny społecznej, można spacerować w lasach w Polsce. Zniesiono również nakaz zasłaniania twarzy podczas pobytu w lesie, ale nie obowiązuje to leśnych parkinów i dróg dojazdowych.

Chociaż lasy i parki narodowe mogą być otwarte, to ministerstwo środowiska pozostawia decyzję o otwarciu parków ich dyrektorom. Będą o tym informować ich pracownicy i straże.

W otwartych parkach i w lasach nadal obowiązuje zakaz grupowania się i obowiązek utrzymania bezpiecznego odstępu, ale nie ma już obowiązku zakrywania twarzy maseczką, szalikiem czy innym elementem ochronnym.

Minister środowiska Michał Woś wyjaśnia jednak, że obowiązek zakrywania twarzy obowiązuje wciąż w miejscach, gdzie ludzie mogą się grupować, czyli między innymi na leśnych parkingach, miejscach postojowych. Warto o tym pamiętać, bo za nieprzestrzeganie przepisów związanych z obowiązkiem zakrywania twarzy w miejscach publicznych grożą surowe mandaty.

Place zabaw, siłownie miejskie, wiaty i miejsca biwakowe, nawet te znajdujące się na terenie lasów i parków narodowych, wciąż są wyłączone z użytkowania.