Zamknij

Maseczki jeszcze z nami zostają. Rząd: zagrożenie epidemiczne nie minęło

28.10.2022 11:36

Po raz kolejny rząd przedłuża czas obowiązywania ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje w Polsce od maja, gdy zniesiony został stan epidemii. Dotyczy to również noszenia maseczek w placówkach związanych z ochroną zdrowia. Do kiedy musimy je nakładać?

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce
fot. Shutterstock

Obowiązek noszenia maseczek w trzech miejscach: przychodniach, szpitalach i aptekach zostanie przedłużony już po raz czwarty. W wykazie prac rządu została zamieszczona informacja na ten temat. Tym razem rządzący są mniej optymistyczni, bo przedłużają nakaz o dwa miesiące, a nie jak poprzednio o jeden.

W maseczkach pochodzimy do końca roku

Zgodnie ze zaktualizowanym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego w placówkach ochrony zdrowia i aptekach obowiązek nakładania maseczki będzie obowiązywał do 31 grudnia 2022 r.

Inne obecnie obowiązujące ograniczenia, nakazy i zakazy również pozostają w mocy.

Dlaczego utrzymano ograniczenia epidemiczne?

W projekcie zmiany rozporządzenia znalazło się uzasadnienie decyzji o utrzymaniu ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego.

Jak podano, uzasadnione jest to m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również liczbą świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom zakażonym tym wirusem. Do zmiany rozporządzenia skłoniła też rządzących sytuacja covidowa w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską (systematycznie rośnie tam liczba zakażeń).

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami podawanymi przez ministerstwo zdrowia od 20 do 26 października 2022 r.:

  • wykonano w Polsce ponad 52,3 tys. testów
  • badania potwierdziły 6656 zakażeń koronawirusem, w tym 1285 ponownych
  • zmarło 100 osób z COVID-19.

W szpitalach przebywa 1530 pacjentów z COVID-19 (stan na 25 października).

W krajach Europy Zachodniej ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. – Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant Omikrona BQ.1 i BQ.1.1 – wyjaśnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

ECDC przewiduje, że na przełomie roku 2022/2023 za ponad 80 proc. zakażeń koronawirusem będą odpowiadać warianty BQ.1 i BQ.1.1.

Źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl / Ecdc.europa.eu