Zamknij

Prawidłowo noszona maseczka tak samo skuteczna w ochronie przed COVID-19 jak dystans

08.04.2021
Aktualizacja: 08.04.2021 14:56
Lekcje w maseczkach podczas pandemii
fot. GRZEGORZ PRESS/REPORTER

Okazuje się, że noszenie masek oraz dobre systemy wentylacyjne skuteczniej zapobiegają rozprzestrzenianiu się COVID-19 w dużych pomieszczeniach, np. salach szkolnych, aulach, niż utrzymywanie dystansu społecznego. Takie są najnowsze ustalenia naukowców.

Naukowcy z University of Central Florida w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że jeśli maski są noszone prawidłowo (czyli szczelnie zakrywają nos oraz usta) i mają je wszyscy obecni w danym pomieszczeniu, to zapobiegają roznoszeniu się wirusa tak samo skutecznie jak utrzymywanie dwumetrowego dystansu – nie ma wtedy znaczenia, czy dystans wynosi 1 czy 3 metry, bo prawdopodobieństwo infekcji jest takie samo. Wyniki swojego badania opublikowali w czasopiśmie „Physics of Fluids”.

Na podstawie analizy sposobów przenoszenia aerozoli wykazaliśmy, że jeśli maski są obowiązkowe, to nie ma potrzeby zachowywania dwumetrowego dystansu społecznego. Prawidłowo noszone maseczki zapobiegają transmisji wirusa tak samo skutecznie niezależnie od odległości fizycznej między osobami - mówi Michael Kinzel, jeden z autorów publikacji.

Na czym polegało doświadczenie?

W ramach badania naukowcy stworzyli komputerowy model sali lekcyjnej z uczniami i nauczycielem, a następnie zasymulowali ruch powietrza i rozprzestrzenianie się wirusa, po czym obliczyli ryzyko zakażenia drogą powietrzną.
Model klasy miał niecałe 66 m2 powierzchni i był wysoki na 2,7 m, co miało odzwierciedlać gabaryty sali szkolnej czy wykładowej. Uczniowie przebywający w modelu pomieszczenia nosili maseczki; także nauczyciel stojący z przodu sali miał szczelnie zasłonięte nos i usta. Rozpatrywano dwa różne scenariusze: z salą wentylowaną oraz niewentylowaną. Co się okazało?

  • Maski skutecznie zapobiegały bezpośredniej ekspozycji na aerozole, ponieważ hamowały wydmuchiwanie powietrza, uniemożliwiając im dotarcie do sąsiednich osób.
  • System wentylacji (w połączeniu z dobrym filtrem powietrza) zmniejszył ryzyko infekcji o 40-50 proc. w porównaniu do sali niewentylowanej.

Dzieje się tak, ponieważ system wentylacji wytwarza stały prąd przepływu powietrza, który naprowadza aerozole do filtra, gdzie część z nich jest usuwana. W pomieszczeniach bez wentylacji aerozole gromadzą się nad ludźmi w powietrzu - wyjaśnia Kinzel.

Jak wykorzystać to badanie?

Wyniki tego badania są ważną podpowiedzią, jak zaplanować np. powrót dzieci do szkół czy też zwiększyć dopuszczalną liczbę klientów w dużych sklepach lub interesantów w instytucjach użyteczności publicznej. To ważne z punktu widzenia gospodarki oraz zdrowia psychicznego dzieci, które wciąż nie chodzą do szkół.

Źródło: PAP