3 mld dolarów na badania medyczne od twórcy Facebooka

Monika Piorun
22.09.2016 10:20
3 mld dolarów na badania medyczne od twórcy Facebooka
fot. 3 mld dolarów na badania medyczne od twórcy Facebooka

- Obecnie 50 razy więcej pieniędzy wydaje się na leczenie chorób niż ich zapobieganie, dlatego inwestowanie w rozwój medycyny bardziej się opłaca - twierdzi Mark Zuckerberg, który razem z żoną zadeklarował, że w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy ogromną kwotę na finansowanie badań medycznych.

Żona założyciela Facebooka - Priscilla Chan - w grudniu 2015 roku założyła fundację charytatywną Chan Zuckerberg Initiative, której udało się do tej pory zebrać aż 600 milionów dolarów na utworzenie Centrum Badawczego Biohub rozwijającego innowacje medyczne dzięki wspólnej pracy najlepszych specjalistów - m.in. chemików, biologów, informatyków, inżynierów i wielu światowej sławy ekspertów z innych dziedzin.

Zarówno Mark Zuckerberg, jak i jego małżonka postawili przed sobą ambitny cel - do końca XXI wieku chcieliby się istotnie przyczynić do znalezienia najskuteczniejszego sposobu na zapobieganie i wyleczenie wszystkich chorób, z którymi do tej pory lekarze nie potrafią sobie poradzić.

Przyszłość medycyny to nie leczenie chorób, ale ich zapobieganie

Według młodego małżeństwa przyczyną sporej niegospodarności i słabej efektywności współczesnej medycyny jest to, że w tej chwili na świecie 50 razy większe fundusze przeznaczane są na radzenie sobie z chorobami, które trapią ludzkość niż na to, by wyeliminować je na pierwotnym etapie, kiedy zarazki i źródła wielu dolegliwości nie zdążyły jeszcze nikomu zaszkodzić.

Kiedy Zuckerbergowie w 2015 roku zostali rodzicami córeczki, w poście zamieszczonym po narodzinach małej Max napisali:

Kiedy uświadomimy sobie, że twoje pokolenie i pokolenie twoich dzieci może nie cierpieć

z powodu chorób, wszyscy mamy obowiązek inwestować w przyszłość, żeby uczynić to realnym.

Twoja matka i ja zamierzamy to zrobić!

W dniu narodzin swojego pierwszego dziecka zadeklarowali także, że przeznaczą 99% akcji Facebooka (w sumie ok. 45 mld dolarów) na to, by udało się im wypełnić tę misję w czasie swojego życia.

Primum non nocere według twórców Facebooka

Na konferencji prasowej w San Francisco młodzi rodzice zapowiedzieli, że zamierzają dotrzymać słowa i zrobią wszystko, by pomóc nowym pokoleniom uporać się z problemami ze zdrowiem, z którymi dziś nie jest łatwo sobie poradzić. 

Zrzut ekranu 2016-09-22 o 10.12.06

Czy możemy wyleczyć wszystkie choroby w czasie życia naszych dzieci? - pytają Zuckerbergowie.

Na razie jedynym wyjściem z tej sytuacji jest połączenie projektów badawczych polegających na współpracy naukowców i inżynierów, by udało się stworzyć narzędzia oraz zaawansowane technologie eliminujące zagrożenie ze strony czynników chorobotwórczych na pierwotnym etapie, zanim zdążą zaszkodzić ludzkości na masową skalę.

Poważnym niebezpieczeństwem, któremu musi stawić czoła nowoczesna medycyna są antybiotykooporne superbakterie, wobec których współczesne metody leczenia są zupełnie nieskuteczne. Miejmy nadzieję, że ogromne inwestycje w nowe badania zdołają im zapobiec.

Przeczytaj: Czy superbakterie mogą zniszczyć świat?

Zagłosuj

Leczyć czy zapobiegać chorobom? W co lepiej inwestować?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π