Zamknij

Małpia ospa w Madrycie. Ogłoszono alert sanitarny. To nowa epidemia?

19.05.2022 12:29
W Madrycie wykryto przypadki małpiej ospy
fot. Schutterstock

W stolicy Hiszpanii wykryto pierwsze wstępnie potwierdzone przypadki małpiej ospy. Wszystkie dotyczą młodych mężczyzn. Trwają badania laboratoryjne. Wcześniej małpia ospa pojawiła się m.in. w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych.

W Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej ospy – poinformowała Europa Press. Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Według hiszpańskiego ministerstwa zdrowia we wszystkich przypadkach transmisja wirusa nastąpiła u młodych homoseksualnych mężczyzn w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a jeśli dochodzi do zakażenia, to najczęściej poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną. Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele. Śmiertelność szacuje się na 1-10 proc.

Ponieważ w Europie trudno jest się zarazić małpią ospą od zwierząt, a od ludzi tylko w specjalnych warunkach, przez bliski kontakt z wydzielinami osoby chorej, to najpewniej nie grozi nam nowa epidemia.

Jak leczy się małpią ospę?

Obecnie nie ma specyficznego leczenia małpiej ospy. W kilku badaniach obserwacyjnych wykazano, że szczepienie przeciwko ospie prawdziwej (ale nie ospie wietrznej) jest w około 85 proc. skuteczne w zapobieganiu małpiej ospie. Dlatego wcześniejsze (najpóźniej w latach 70., bo później odstąpiono od powszechnego podawania szczepionki) szczepienie przeciwko ospie prawdziwej w dzieciństwie może skutkować łagodniejszym przebiegiem choroby.

Oryginalne szczepionki przeciwko ospie prawdziwej (pierwszej generacji) nie są już powszechnie dostępne. Nowsza szczepionka została dopuszczona do stosowania w zapobieganiu ospie prawdziwej i małpiej w 2019 roku i również nie jest jeszcze powszechnie dostępna.

Źródło: PAP/Grażyna Opińska (Saragossa) / Who.int