Zamknij

60 harcerzy zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu

Monika Piorun
16.08.2017 19:33

Małopolski sanepid bada sprawę zbiorowego zatrucia na obozie harcerskim. Pięcioro dzieci trafiło do szpitala. U 60 spośród 108 harcerzy stwierdzono obecność szczepu Salmonella enteritidis.

East News/PAP
fot. ---

Młodzież, która wybrała się na obóz w Zalesiu, pochodziła z okolic Warmii i Mazur - w większości z Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna oraz Elbląga. Pierwsze objawy zatrucia salmonellą zaczęły pojawiać się wśród uczestników pod koniec zgrupowania - ostatniego dnia lub tuż po powrocie do domu.

Jak wyjaśnia Elżbieta Łabaj z wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie informacja o zbiorowym zatruciu dotarła do sanepidu przed tygodniem - już po zakończeniu obozu. Dopiero po pobraniu próbek do badań udało się ustalić, że salmonella pojawiła się u większej ilości uczestników harcerskiego biwaku.

Mimo że nadal nie udało się zidentyfikować przyczyny zatrucia, okazało się, że szczep odpowiedzialny za uciążliwe dolegliwości (m.in. gorączkę i nudności) u większości harcerzy uczestniczących w obozie w Zalesiu należy do stosunkowo łagodnej odmiany - Salmonella enteritidis. Stan pięciorga niepełnoletnich był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się pozostawić ich na obserwacji w szpitalu. Teraz służby sanitarne mają zająć się ustaleniem, skąd pochodziło źródło zbiorowego zatrucia.

Upały sprzyjają zatruciom pokarmowym

Zobacz także

Latem, ze względu na wysokie temperatury, łatwiej dochodzi do zatruć pokarmowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą nam pomóc uchronić się przed niepożądanymi dolegliwościami!

  • Zawsze parz wrzątkiem skorupki jajek przed włożeniem ich do lodówki i przechowuj je w osobnej przegródce!
  • Nigdy nie zamrażaj jedzenia po rozmrożeniu!
  • Unikaj surowego mięsa niewiadomego pochodzenia oraz niedopieczonych lub niedogotowanych potraw!
  • Myj ręce przed jedzeniem lub przed przygotowywaniem posiłków oraz po skorzystaniu z toalety!
  • Nie doprowadzaj do odwodnienia organizmu!

Zobacz także

źródło: Gazeta Olsztyńska

___

zdrowie.radiozet.pl/π