60 harcerzy zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu

Monika Piorun
16.08.2017 19:33
60 harcerzy zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu
fot. East News/PAP

Małopolski sanepid bada sprawę zbiorowego zatrucia na obozie harcerskim. Pięcioro dzieci trafiło do szpitala. U 60 spośród 108 harcerzy stwierdzono obecność szczepu Salmonella enteritidis.

Młodzież, która wybrała się na obóz w Zalesiu, pochodziła z okolic Warmii i Mazur - w większości z Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna oraz Elbląga. Pierwsze objawy zatrucia salmonellą zaczęły pojawiać się wśród uczestników pod koniec zgrupowania - ostatniego dnia lub tuż po powrocie do domu.

Jak wyjaśnia Elżbieta Łabaj z wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie informacja o zbiorowym zatruciu dotarła do sanepidu przed tygodniem - już po zakończeniu obozu. Dopiero po pobraniu próbek do badań udało się ustalić, że salmonella pojawiła się u większej ilości uczestników harcerskiego biwaku.

Mimo że nadal nie udało się zidentyfikować przyczyny zatrucia, okazało się, że szczep odpowiedzialny za uciążliwe dolegliwości (m.in. gorączkę i nudności) u większości harcerzy uczestniczących w obozie w Zalesiu należy do stosunkowo łagodnej odmiany - Salmonella enteritidis. Stan pięciorga niepełnoletnich był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się pozostawić ich na obserwacji w szpitalu. Teraz służby sanitarne mają zająć się ustaleniem, skąd pochodziło źródło zbiorowego zatrucia.

Upały sprzyjają zatruciom pokarmowym

Latem, ze względu na wysokie temperatury, łatwiej dochodzi do zatruć pokarmowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą nam pomóc uchronić się przed niepożądanymi dolegliwościami!

  • Zawsze parz wrzątkiem skorupki jajek przed włożeniem ich do lodówki i przechowuj je w osobnej przegródce!
  • Nigdy nie zamrażaj jedzenia po rozmrożeniu!
  • Unikaj surowego mięsa niewiadomego pochodzenia oraz niedopieczonych lub niedogotowanych potraw!
  • Myj ręce przed jedzeniem lub przed przygotowywaniem posiłków oraz po skorzystaniu z toalety!
  • Nie doprowadzaj do odwodnienia organizmu!

źródło: Gazeta Olsztyńska

___

zdrowie.radiozet.pl/π