Pasażer z malarią na pokładzie samolotu, który wylądował w Polsce

Monika Piorun
13.07.2018 17:40
Pasażer z malarią na pokładzie samolotu, który wylądował w Polsce
fot. Shutterstock

Na pokładzie samolotu z Brukseli do Warszawy przyleciał pasażer z podejrzeniem malarii - poinformował dyrektor biura marketingu i PR na Lotnisku Chopina Hubert Wojciechowski. Pacjent został przewieziony do szpitala zakaźnego.

Malaria w samolocie – na pokładzie zakażony pasażer z Afryki

Około godz. 12.45 na Lotnisku Chopina wylądował samolot linii PLL LOT z Brukseli. Na jego pokładzie znajdował się pasażer z podejrzeniem malarii. Służby ratownicze i medyczne Lotniska Chopina podjęły działania zgodne z procedurą przewidzianą w takiej sytuacji – podali przedstawiciele warszawskiego lotniska. Pacjenta przewieziono karetką do szpitala zakaźnego. Co z pozostałymi podróżnymi?

Ze względu na fakt, że nie było podejrzenia choroby, szczególnie niebezpiecznej, pozostali pasażerowie po wypełnieniu specjalnych kart lokalizacyjnych mogli opuścić samolot - potwierdził Hubert Wojciechowski.

Teraz dezynfekcji jest poddawany sprzęt służb lotniskowych, który brał bezpośredni udział w transporcie osoby chorej.

Zobacz także

Okęcie poradziło sobie z zagrożeniem malarią – podróżni mogą się czuć bezpiecznie

Pasażerowie przebywający na lotnisku i obsługa lotniska są bezpieczni i w żaden sposób nie zostali narażeni na kontakt z osobą zakażoną. Port funkcjonuje bez zakłóceń – zapewnili przedstawiciele stołecznego lotniska.

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki, przekazał, że pasażer z Afryki leciał LOT-em z Brukseli do Warszawy:

Podczas rejsu pasażer zgłosił załodze, że źle się czuje. W związku z tym zostały wezwane służby medyczne, które przybyły po wylądowaniu w Warszawie. Po przeprowadzonym wywiadzie z pasażerem, stwierdzono podejrzenie malarii, w konsekwencji zabrano podróżnego do szpitala zakaźnego.

Procedury podjęte przez odpowiednie służby, gwarantują bezpieczeństwo pozostałym pasażerom samolotu – zapewnił Adrian Kubicki.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. odprawiło 15,8 mln pasażerów - to o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, a w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. 6,3 mln.

Malaria: wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie [GALERIA]

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π