Oceń
Niektórzy pacjenci muszą powtórzyć szczepienie przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wydało w tej sprawie komunikat. Kto powinien powtórzyć szczepienie? Jak wygląda ponowny schemat szczepień? WYJAŚNIAMY.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że niektórzy pacjenci będą musieli powtórzyć szczepienie przeciw COVID-19. Chodzi o osoby zaszczepione przed transplantacją komórek krwiotwórczych (HCT) lub terapią CAR-T. Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz wytycznymi Centers for Disease Control and Prevention powtórne szczepienie przeciw COVID-19 należy wykonać po upływie 3 miesięcy (12 tyg.) od wykonanych wskazanych zabiegów lub terapii.
W tej grupie pacjentów stosuje się preparaty mRNA przeciw COVID-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).
U pacjentów do 2 lat po przeszczepieniu i/lub tych, którzy nadal przyjmują leczenie immunosupresyjne, schemat podstawowy szczepienia przeciw COVID-19 przewiduje podanie trzech dawek szczepionki (dwie dawki podstawowe i dawkę dodatkową/uzupełniającą, podawaną po co najmniej 28 dniach od podania drugiej dawki).
Ponowny schemat szczepienia przeciw COVID-19 może być zastosowany u osób, które ukończyły 5 lat. Osoby od 12 roku życia, które otrzymały dawkę dodatkową po 28 dniach, mogą otrzymać dawkę przypominającą (czwartą) w odstępie co najmniej 5. miesięcy od dawki dodatkowej.
Wymagane w punkcie szczepień jest posiadanie informacji pisemnej od lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem o potrzebie powtórzenia szczepień po okresie karencji od wymienionych zabiegów.
Zasady realizacji ponownych schematów szczepień
- Przy realizacji nowego schematu szczepienia lekarz wystawia skierowanie na szczepienie (dla schematu podstawowego) lub na szczepienie dawką przypominająca (dla dawki przypominającej). Skierowanie możliwe jest do wystawienia w przypadku, gdy poprzednie skierowanie na dany cykl zostało zamknięte. Lekarz może wystawić skierowanie, oceniając stan zdrowia pacjenta oraz na podstawie informacji o wskazaniach pacjenta do ponownego schematu od lekarza transplantologa, pod którego opieką jest pacjent. Przed wystawieniem skierowania należy zweryfikować wpisy w e-Karcie szczepień dotyczących poprzednich dawek.
- Skierowanie na szczepienie uprawnia pacjenta do rejestracji terminu wyłącznie w punkcie szczepień. Proces rejestracji odbywa się poza e-Rejestracją na szczepienie przeciw COVID-19, na podstawie karty szczepienia status e-skierowania zostanie odpowiednio zmieniony.
- Przy rejestracji ponownego szczepienia zakładana jest nowa Karta Szczepień, co umożliwi wprowadzenie danych, jakie zostaną zarejestrowane w systemie. Informacje o szczepieniach wykonanych przed leczeniem zostaną zachowane w dokumentacji pacjenta.
- W Unijnym Certyfikacie COVID odnotowany zostanie numer dawki wynikający z odnotowanej przyjętej dawki, np. gdy pacjent uprzednio przyjął schemat podstawowy: 1/2, 2/2 oraz dawkę 1/przypominającą, po terapii CAR-T rozpoczyna ponowną procedurę szczepienia, w e-Karcie szczepień należy wprowadzić dawkę 1/2. UCC wygeneruje się z analogicznym numerem dawki oraz nową datą odpowiadającą dacie podania. Jeśli pacjent wcześniej miał wpis o szczepieniach i UCC generowało się poprawnie, to po odnotowaniu pierwszej dawki z nowego cyklu pacjent pobiera UCC z "nowymi" dawkami i nowymi datami ważności – od dnia szczepienia.
Źródło: gov.pl
Oceń artykuł