Pomoc dla ofiar przemocy w aptece? Wystarczy hasło: MASKA 19

23.04.2020 13:16
MASKA 19 w aptekach
fot. Shutterstock

Ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy w aptekach. Powstało hasło MASKA 19 (MASKA numer 19), które ma na celu zwrócenie uwagi farmaceuty na problem klienta/klientki. Po wymówieniu hasła, farmaceuta zawiadomi policję, wszystko bez zbędnych pytań. Ofiary przemocy w niektórych krajach korzystają już z takiego rozwiązania.

W czasie pandemii koronawirusa, gdy większość osób zmuszonych jest do całodziennego przebywania w domu, problem przemocy w rodzinie stał się bardziej wyraźny. Zamknięcie w czterech ścianach wraz z oprawcą, gdy odebrane są możliwości ucieczki, powoduje, że ofiary, z których 90 proc. stanowią kobiety i dzieci, zdane są wyłącznie na siebie. Czasami szybkie wyjście do sklepu lub apteki jest jedyną szansę na wyrwanie się z domowego piekła.

Właśnie po to zostało opracowane specjalne hasło: MASKA 19. 

We Francji i Hiszpanii kobiety doświadczające przemocy domowej mogą otrzymać pomoc w aptece. Zastosowanie kodu MASKA 19 daje farmaceutom do zrozumienia, że kobieta chce zgłosić w ten sposób sprawę na policję.

Francja poszła w ślady Hiszpanii i postanowiła umożliwić takim osobom zgłaszanie przemocy domowej w aptekach. Jeśli kobieta przyjdzie do apteki w innym celu niż zakup leków i powie farmaceucie, że chciałaby kupić "maskę 19" lub użyje takiego określenia, gdy będzie towarzyszył jej oprawca, będzie to sygnał dla farmaceutów, że kobieta chce zgłosić w ten sposób sprawę na policję.

Czy apteki w Polsce również zdecydują się stosować taką formę pomocy?

Warto wiedzieć

Ofiary szukają pomocy

Australijski rząd potwierdził, że od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, Google zarejestrował najwięcej od pięciu lat zapytań o pomoc w wyniku przemocy domowej - wzrost ten miał wynosić aż 75 proc.

Źródło: rynekaptek.pl; mgr.farm